
V85-tips: Njuta av stjärnorna i tre varv.
| Skribent: | Jimmie @northmountains |
| Publicerat: | 2026-08-14 10:31 |
Nu är det många fina lopp och efter Jämtlands Stora Pris är det nu Åby Stora Pris och om två helger Sundsvall Open Trot! Det är intressant att se vilka som lyckats sätta sina hästar i toppform men även vilka av våra stjärnkuskar som hittar rätt för dagen.
V85-1
9 Zucchini C.D spår ett på bakre volten är inte klockrent, men hittar man ut och inte blir fast och måste försöka backa sig ut eller blir kvar är det toppchans och ett spikförslag. Jag tror att man är klart bäst i loppet och Jepson har en viktig uppgift från start. Ska man gardera är det spetshästarna som känns spännande och jag tror det står mellan springspåren 6 Zoocie Primus och 7 Sandy Soul, eller så tar man med de bästa bakom favoriten på tillägget.
V85-2
4 Jonte Godiva har verkligen gått framåt och imponerat stort som många från Pihlströms stall numera. För mig en första häst men jag vet inte om jag vågar lämna den ensam. 7 Chat Room nedstruken ett spår och det låter som man lär sig hästen mera för varje start, kanske ett lås? Vill man betala för någon till så barfota runt om på 6 Carros first King som gör det bra varje gång och laddar mot derbykval.
V85-3
9 Mr Carnation startar från bakspår och oklart om det är bra för hästen att starta i ryggar direkt men kapacitetsmässigt tror jag hästen är helt överlägsen och gynnas av den långa distansen, så det är galopp emot. Många galopper finns det i raden men man verkar ha hittat rätt då man fungerar bättre på slutet och för mig blir det en spik. För den som inte litar på hästen får nog gardera på men i första hand 2,5,11.
V85-4
1 Digital Brodde och 6 Kiss My ID kan båda öppna bra och den som sitter i ledningen borde ha högst segerchans i loppet. Men jag kommer att gardera för det känns oklart om hur det blir kört. Det finns hästar bakom som 2 Idel Seabrook och 9 Ulaya som måste ha toppchans om de hamnar bra på det och är bortglömda på strecken. Jag vill gardera i detta lopp.
V85-5
Många fina hästar som jag tror kan ta steget upp i eliten om man får träna på och det inte strular. Dagsformen blir nog extremt avgörande och när i princip ingen av dom kommer med någon dokumenterad form är det mer svårlöst än vid första anblicken. 6 Steady Express kanske kan laddas framåt och få överta ledningen om inte 3 Golden Cresent och Goop tror att spets här bästa segerchansen. Sedan får någon av de bra bakspårshästarna komma överens om vem som tar dödens och sätter upp något tempo. Kanske blir det ingen och då borde dessa två göra upp om det annars vill jag ha 9 Freyr Di Venere, 10 Savastano och 12 Patton.
V85-6
2 Boscha Diablo måste ha toppchans att ta spets och leda runt om här. För mig ett givet spikförslag. Visst är 5 Baron Tilly riktigt bra men gynnas inte av distansen och skulle nog behöva någon som sätter tempot, men det är den jag hade garderat med om man garderar.
V85-7
7 Panthere D´Inverne tycker jag är en läcker häst som alltid gör det man kan förvänta sig och därför får första strecket här. Kan vara så att många letar position och att det blir lite körning från start och då har man en bra avslutning. 4 Gosa Gosing går också alltid hela vägen in och ska nu testa barfota runt om, det känns mycket spännande. 5 Official Sox och 6 J.H.Ellen tror jag är bra och slipper de göra allt jobb själv kan de två utmana. 9 Rya Håleryd är bra men frågan är om det blir för långt fram, eventuellt sista streck.
V85-8
Tre varv ska vi få njuta av dessa härliga hästar och jag ser fram emot att se 5 Ibiki De Houelle på svensk mark. Hästen brukar ju laddas framåt, släppa och sedan gå ut när man behöver. Intressant att se hur det fungerar denna gång. 7 Epic Kronos går barfota runt om men med plast och känns oerhört intressant här. 9 Francesco Zet kan få långt fram, men skulle de lösa sig har man ju en bra avslutning numera och ska nog inte gå fram för tidigt. Blir det tre streck?
Mina andelssystem
Jimmie Chans - 10 andelar och kostar 458 kr st. Bygger på samma grund men går får pengarna, öppnas vid enskilda tillfällen och jackpott omgångar, där spikar och helgardringen är synlig tidigt.
Jimmie 24 K - 8 andelar och kostar 298 kr st. Jakten på guldet är igång.Tanken är alltid två spikar och en helgardering, sedan bygger vi vidare på systemet, men som vanligt styr omgången det ibland. Nu testar vi nytt att göra systemet sista timmen
Jimmie Travstugan - 10 andelar och kostar 191 kr st. Systemet bygger oftast på två spikar och sedan får omgången avgöra hur det kommer att se ut med systemet. Det är systemet i analysen.
Jimmies hundring - 10 andelar och kostar 96 kr st. Samma ranking som systemet ovanför men hästarna och spikarna kan skilja mellan systemen. Det stabila systemet som jobbar in vinst efter vinst.


