Hem Sebastian Waltari Stridbeck V85 Bergsåker: Hästen trendar ner, Jag spikar
Betting tips V85 Bergsåker: Hästen trendar ner, Jag spikar

V85 Bergsåker: Hästen trendar ner, Jag spikar

Lördagens v85 körs i Sundsvall på Bergsåker travet. Banan är känd för att kunna leverera mycket skrällar och som om inte det var nog så är omgången kryddad med en jackpot på 42 miljoner. En väldigt spännande omgång med andra ord!

Avdelning 1

Bronsdivisionen, 1640 meter

5 Raven blir min förstahäst i detta lopp över 1640 meter. Hästen kommer från en seger från ledningen och med sin startsnabbhet är grundtipset att man kan komma till spets även i detta lopp. Skulle utfallet bli så kommer Raven att bli svår att slå

2 River Tooma kommer med en rad av starka prestationer och står verkligen på tur för seger. Senast spurtade man bra bakom en bra häst som Tiberius Victory. Skulle man göra en liknande insats här så räcker det långt.

12 Looking at Lucky blir I mina ögon märkligt lågt spelad. Hästen kommer från två sämre prestationer men det är inget som oroar mig då hästen gått med skor vilket är ett stort minus. Nu har man anmält barfota runt om igen vilket är optimalt, senast man gick barfota vann man från dödens på 1,12.0 över 2140 vilket är väldigt starka papper. Spår 12 över kort distans är såklart tuff men jag tycker vinstchansen är större än de 2% ekipaget är spelat till.

1 Jaguar Godiva och 6 Readly Brodde Räknas också i loppet

Avdelning 2

Stodivisionen, 1640 meter

2 Samira M.B.S. Trendar neråt och jag läser att många "Schasar" bort henne. Jag förstår inte riktigt varför? Raden kanske inte är den snyggaste men hon har mött kulltoppar i varje start och gjort det bra på fina tider. Stallet tycker inte att fungerat 100% på den gamla balansen och testar därför en ny balans inför denna start vilket förhoppningsvis slår väl ut. Det ser ut att kunna bli körning i loppet då flera hästar är snabba från start vilket skulle gynna Samira som sitter direkt i andraspår och kan därmed spara spurten till det långa upploppet. När spelet trendar neråt och jag tror att hon är bästa hästen väljer jag att ta ställning för Björn Goop och Samira M.B.S.

Avdelning 3

Kallblodsdivisionen, 2640 meter

9 Briskeby Pilen Blir den klara tipsettan i detta lopp. Senast spurtade man våldsamt över upploppet men han inte förbi skrällen Sangviks Lynet. Örjan som körde för första gången då, känner hästen bättre nu och jag tror ekipaget är sugen på revansch. Hästens spurt kommer att bita bra över upploppet och jag tror att man har bra chans i detta lopp. Skulle kunna vara en spik men jag måste ta med minst en stor skräll till då detta lopp brukar vinnas av låg procentare.

4 Ava Modde är bara 1% spelad vilket är på tok för lite. Hästen har väldigt fin statistik som talar för en bra prestation i detta lopp. Hästen är väldigt snabb från start och antingen sitter man i ledningen eller i rygg på ledaren. Ava Modde har fin statistik över distansen där man vunnit 2 av 5 lopp. Modde trivs även bra under hösten där man startat 20 gånger med 8 vinster, 2 andraplatser och 4 fjärdeplatser. Henrik Svensson som tränar och kör säger att formen är fin samt att han har bra känsla för hästen. Till 1% måste han med på kupongen

Bakom dessa är det ett vidöppet lopp

Avdelning 4 

Silver mot Guld 

8 Bright Star blir min tipsetta i detta lopp. Hästen har inte riktigt levt upp till förhoppningarna under året men de senaste starterna tycker jag han lyft sig. Under fjolåret visade han enorm kapacitet som på bergsåker där han sprang utvändigt om Bullet The BlueSky och utmanade hela vägen in i mål på  1,10,4 över 2140 meter. I detta lopp är man nedstruken till spår 7 och skulle Örjan Kihlström komma till ledningen eller utvändigt ledaren tror jag han blir väldigt svår att slå.

6 Shogun R.R. är en riktig kanon från Wäjersten stallet. Hästen blir favorit i detta lopp vilket kanske är korrekt, jag är dock lite orolig för hur han ska vinna detta lopp då jag tror det är upptaget både i ledningen och utvändigt ledaren. Distansen är även ett minus för Shoguns del men han måste med på kupongen på sin fins kapacitet och form.

5 Crowe Motion är mitt tredje val i detta lopp. Hästen vann senast enkelt från spets över kort distans och har riktig toppform. Hästen har en extrem speed över några hundra meter och skulle Mats Djuse som kör denna gång lyckas smyga med i ryggar så kommer han spurta väldigt snabbt över upploppet.

Avdelning 5

Brimsguttens Minne 

1 Edens Odin är den klara tipsettan i detta kallblodslopp. Ekipaget kommer från en enkel seger fån ledningen och jag ser hästen med stor spetschans även i detta lopp. För 3 starter sedan var man ute och mötte delar av eliten i Skellefteå och vann då säkert från ledningen. Nu har man de värsta konkurenterna 20 meter bakom sig vilket är en enorm fördel.

10 Solhöjdens Drake rankar jag tvåa i loppet. Man har varit ute i tuffa gäng hela tiden och kom bland annat trea i SM. I senaste loppet gick man ner lite i klass och vann då på fint vis. Tränaren menar att hästen känns väldigt fin i träningen och att man siktat mot detta lopp. Mats Djuse hoppar även upp i sulkyn vilket är ett plus och skulle man få en snabb start så kan det vara en rolig skräll.

12 Svarte Petter har gjort allt rätt på senaste och vann för två starter sedan SM före bla Solhöjdens Drake. Hästen är just nu spelad till 40% vilket jag tycker känns högt då hästen inte alltid är helt lätt och galopperat 2 av 4 senaste loppen vilket man inte har råd med denna gång. Vid Felfritt lopp är man att räkna med

Avdelning 6 

6 Tarte Tatin blir storfavorit i detta lopp vilket är rätt då man sett väldigt fin ut i sin nya regi. Från springspåret är spetschansen god och därifrån blir hon svårslagen. Skulle 1 Wing Profile lyckas hålla ledningen och välja att köra där tycker jag Tarte Tatin blir sårbar och till över 50% vill jag plocka med en häst till

9 Virtual Reality Nu är det dags!! Denna har jag jagat och jagat utan någon vidare framgång. Hon har varit betrodd på v85 i liknande lopp som detta men inte lyckats få med sin förstapriset hem. Senast gjorde hon en kravlös debut för Pihlström där hon gick med skor men hennes trav flöt bättre vilket varit ett problem tidigare. Inför denna start växlar man upp utrustningen och skulle Marcus Lilius hamna bra på det i loppet är hon ett tidigt bud till vinsten.

Avdelning 7 

Klass 1, 2640 meter 

6 Youans Son är en grym häst som såg lysande ut senast, här tror jag inte att man behöver krångla till det utan man kan spika med gott samvete.

Skulle någon kusk under morgondagen säga att man vill köra i spets kan man överväga att gardera men över den långa distansen tror jag motståndarna vill släppa ifrån ledningen för att få chansen att komma tvåa.

Vill man gardera är 12 T.Wall´s Notourius farlig att glömma. Hästen har gått starkt på slutet och är extremt stark och den långa distansen är därmed ett stor plus. Med två strukna hästar så är förutsättningarna bättre. Se upp!

Avdelning 8 

Klass 3 mot klass 2

6 Exile on Main St. är min vinnare av det avslutande loppet. Senast vann man enkelt med sparade krafter på Solvalla. Detta har alltid varit en häst som lovat mycket men som inte riktigt släppt handbromsen. Senast var kretsen riktigt nöjd att han äntligen visade sin kapacitet och han lär vara ännu bättre denna gång. Skulle man komma till ledningen här så tror jag på bra chans men det finns bra motbud. Detta skulle kunna bli en spik beroende på snacket under morgondagen.

5 Turner Ale har visat väldigt fina takter på slutet i hårda gäng och går lite ned i klass här. Trots att man bara är 3 år så tycker jag att uppgiften ser passande ut. Jag har inte sett att den riktigt startsnabbheten finns där men skulle man lyckas hålla ut 6 och komma till ledningen är mycket vunnet.

14 Ultimate Scotch har verkligen släppt till och visat fina takter på slutet. Mats låter spänd inför uppgiften och trots ett 14 spår kan han vara en segerkandidat med sin fina styrka.

Skrällen i loppet är 4 Edes Cocktail 

Bästa Spiken: Youans Son Avd 7 

Bästa Skräll: Virtual Reality Avd 6 

Köp gärna en andel som är baserad på analysen och lycka till på spelet 

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera