
V85: Dags för StoChampionatet 2026!
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2026-07-18 17:24 |
Den stora dagen är här för de fyraåriga stona och nog är Pure Athena svårslagen i StoChampionatet. Jag vill ändå ha med Björn Goops outsider som är i fin författning nu!
I övrigt? Jag tror Ulf Stenströmer får en dubbelseger!
✨ SPIKEN
V85-4
Jag tror mycket väl att 10 Willy Rapid kan utvecklas och bli en riktig topphäst hos Ulf Stenströmer.
Hingsten går ut i ett öppet treåringslopp här och framförallt har hästen prickat in toppformen lagom till hemmabanans stora helg för året.
Han var riktgit vass i tufft motstånd näst senast och svarade upp det med en toppenprestation senast. Jag gillar verkligen vad jag sett av honom och tror han kan svepa runt allt här!
V85-5
Det kommer inte råda något snack i Stora Amatörpriset. Här tror jag vi får gratulera Niclas Benzon efter målgång!
Benzon sitter upp bakom hemmahästen 2 Don Gaagaa som fått perfekt utgångsläge och borde bli svår att rubba från ledningen. 5 Simon Palema kommer ge ett försök men oavsett löpningsförlopp så håller jag Don Gaagaa som en bättre häst! Spik!
V85-6
Tyvärr är ju 2 Västerbo Redless med i "fel" lopp den här helgen. Hon lyckades aldrig kvala in till StoChampionatet men får nu ta mini-revansch i Consolation istället.
För att få dramatik i loppet hade vi behövt ge henne ett svårt utgångsläge. Nu med andraspåret och vid sunda vätskor så borde hon bli rejält svår att besegra.
✨ FYNDEN
V85-2
8 Fleetfoot S.S. är en hårding som Robert Bergh kommer vara rejält offensiv med direkt från start. Blir ekipaget nedsläppt till ledningen kan det bli svettigt för bakspåren att kunna tampas mot henne.
Jag väljer ändå gardera och en som är i toppform just nu är 15 Fröken Crawly som kommer gå en rejäl slutrepa. Noterar även att 14 Luxury Rain ska få tävla barfota runt om vilket kommer bli hyperintressant!
V85-7
5 Pure Athena är givna favoriten i StoChampionatet 2026 och det kan mycket väl bli en uppvisning.
Det är en fin upplaga det här och jag gör ändå försöket att gardera henne.
Björn Goops 3 Love to The Limit fick äntligen utdelning senast och formen är perfekt inställd inför den här stora uppgiften. Hon är långsökt som slutvinnare, men skulle det köras hejvilt mot Pure Athena så är det Love to the Limit som kan gynnas av det!


