
V75 Lördag: Megajackpot väntar!
Skribent: | Tobias @TobbesTips |
Publicerat: | 2025-08-29 21:24 |
Lördag och vi har en megajackpot som väntar från Bergåker. Här kommer mina tankar inför omgången.
🥇 SPIKFÖRSLAGEN
V75-1
Här blir det jämnstreckat men jag tar ställning direkt och det är för 8 Mellby Mowgli. Spåret är uselt och senast åkte han på sin första förlust då han slutade tvåa bakom Miss Legende. Insatsen var dock inte dåligt och innan dess var det fem raka ettor, så det är en segervan valack. Tycker man blir väl lågt streckade med tanke på spåret, och jag tror man kliver runt det här gänget trots en del bra hästar emot.
V75-5
Här ser 5 Eagle Rock ut att bli favorit och fyra raka segrar inger respekt. Man har dock 4 Loxahatchee invändigt och det är en häst med hög nivå när det stämmer, och då han inte ser ut att bli favorit väljer jag att ta ställning i loppet.
💣 MINA TVÅ BÄSTA SKRÄLLBUD
V75-6
Ett öppet lopp väntar i avdelning sex där det ser ut att bli jämnstreckad mellan några hästar. Från bakspår startar 11 Ugalli och bakspår på kort distans är ingen enkel uppgift. Detta är en häst som har hög nivå men som galopperat en hel del tidigare. Nu är det fem raka utan galopp, och skulle det gå lite väl fort där framme kan det bli Björn Goop som får segerdefilera.
V75-7
I avslutningen väntar Sundsvall Open Trot och på förhand väntas 2 Borups Victory och 3 Francesco Zet göra upp om seger. Jag är dock inte främmande för att de kan köra lite väl fort mot varandra då båda ekipagen tror på seger. 1 Jerka Sting från rygg ledaren har en sylvass speed att tillgå, och till just nu 3% är han alldeles för lågt streckad i min bok.