
V64: Stoet utmanar favoriten?!
✨ SPIKEN
- V64-4
Så sent som i söndags hade Simon Helm en lysande travdag där han vann i fyra av sex uppsittningar. Han vänder ikväll mot Sundbyholmstravet i bra kuskform och kör därtill bästa hästen. Det kan bara sluta på ett sätt!
6 Beautiful Disaster vann lätt i regidebuten för Jörgen Westholm näst senast, men dessvärre föll hon i startgalopp senast. Hon är inte helt pålitlig, men tar hon sig bara iväg felfritt ikväll så tror jag hon vinner mycket komfortabelt.
Helm har skickliga körhänder och kommer sköta uppgiften briljant med stoet och jag tror hon rusar mot täten och leder hela vägen!
🔐 DUBBLINGEN
- V64-3
Givetvis är 7 Meghan B.R. mycket klar favorit i kvällens motstånd och det borde ju verkligen vara dags för henne inom snar framtid.
Hon har ännu inte fått utdelning i år men gick bra hela vägen in i mål näst senast och senast på Bollnäs blev hon fast med närmast alla krafter.
3 Nepthys Boko väljer jag ändå att låsa med och liksom Meghan B.R. är hon dels segerlös i år och även härdad på lördagarna.
Ikväll ska hon få tävla barfota runt om och från utgångsläget kan Rikard N Skoglund placera sig i slagläge och slippa göra större delen av jobbet.
✨ FYNDEN
- V64-5
7 Mellby Orkide må möta lite enklare motstånd ikväll och ska vara favorit, men hon kommer ju knappast få något gratis ikväll.
En sådan som 1 Leaps And Bounds kommer maxas rejält och följa startbilen. Även om innerspåret inte är jättebra på Sundbyholm så är hon snabb nog att kunna hålla ut övriga.
Lyckas Hans Crebas få iväg fyraåringen ska man ta henne på stort allvar i ledningen!
En jätteskräll i loppet är 10 Gaya Vendil som kommer få perfekt resa hela vägen och att hon ska få tävla i jänkarvagn igen är klart fördelaktigt. Se upp!
- V64-6
1 Mellby Onyx ska försöka spåra runt om och ska testas i jänkarvagn för första gången. Visst kan det bli spets och slut, men han känns verkligen som ett frågetecken för dagen och blir lite väl stor favorit.
2 Lovely Nish är spännande som ska maxas i balans och därtill förstärks med Magnus A Djuse i jollen. Det hade varit något om det lossnar för stoet ikväll.
8 Budets Arne är stark och tål en tuff resa och i spårtrappan står han rätt hyggligt till härifrån för att kunna köras framåt i tidigt skede.
