Hem Martin Engström V64: Berghat för Jepson ikväll
Betting tips V64: Berghat för Jepson ikväll

V64: Berghat för Jepson ikväll

V64 med jackpot på över fem miljoner kronor ikväll från Färjestad där jag litar på Robert Bergh-tränade spikar som båda körs av Carl Johan Jepson!

✨ SPIKEN

V64-1

Det har verkligen inte gått vägen på slutet för 7 Fleetfoot S.S. och visst är fyraåringen litet frågetecken för dagen med tanke på det. 
Jag känner mig väl ändå så pass övertygad om hur högkapabel hon är för klassen och spår 7 i den här spårtrappan är inte hela världen.

Över korta distansen tror jag Calle Jepson försöker vara offensiv direkt från start och Fleetfoot S.S. är av klassen att kunna vandra utvändigt ledaren om det behövs. 
Vad som gör henne än mer intressant ikväll är att det är aviserat barfota runt om, vilket i så fall skulle vara första gången!

V64-5

Nu har 13 Jayden de Joudes fått tre lopp i kroppen. Ikväll är det dags för honom att leverera! 
Han är styrkan själv och besitter en inställning som gör gällande att han kämpar hela vägen till mållinjen!

Calle Jepson har kört sjuåringen flera gånger om och valacken har gjort det riktigt bra i två senaste starterna. Jag tror Jayden de Joudes utan trafikproblem kliver förbi samtliga!

10 Secret Brigadoon har jag lyft förut, men tycker inte riktigt intrycket varit det bästa på slutet...

🔐 DUBBLINGEN

V64-6

4 Pivot Express borde kunna göra en fullgod insats ikväll och då håller han  hög kapacitet. Möter här stentuffe 7 Don Gaagaa som går ner i klass och här har vi en fyraåring som tål ett tufft upplägg.

Det ska egentligen räcka med de två, men 1 Mix the Booze är ju van att möta stentufft motstånd och det gör femåringen inte riktigt ikväll. Jag tycker han blir lite väl borttappad bakom de två!

2 Like High? Ja, det är ju en uppgift som är krattad för hästens startsnabbhet - men formen... Får nöja sig med reserven.

✨ FYNDEN

V64-4

Magnus Jakobsson med sin 11 Maj Mollyn står kanske lite tufft till ikväll när stoets främsta konkurrenter har framspår. 
Det kan givetvis bli svårt att kliva runt allt, men jag tycker Maj Mollyn ändå ska räknas! Med framspår hade jag rent av nog hållit henne som förstahästen - så bra tycker jag att hon är.

Blir det bara lite tempo där framme och de kör sig trötta så blir jag inte förvånad om Maj Mollyn dyker upp till slut!

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera