
TIDIGA V85: Årets roligaste omgång
| Skribent: | Travstugan @travstugan |
| Publicerat: | 2026-04-14 8:43 |
Bollnäs sköter lördagens V85 och det är en riktigt kul omgång - på sätt och vis årets hitintills roligaste! I huvudloppet kan det passa Mellby Jinx perfekt.
- Här är tidiga tankar med Martin Engström!
Andel i tidiga systemet (35 kr)
🥇TIDIGA SPIKKÄNSLAN
V85-1
Tjuren vid hornen direkt! Jag tycker 2 Flame är mycket spännande med sin tränare Robert Bergh.
Det blev aldrig riktigt något lopp för henne på Jägers i lördags och nu hoppas Bergh upp i jollen igen.
Inte omöjligt han får till en kanonfin start med femåringen och jag tycker Flame visat att hon är bra i ordning för dagen. Tål ett offensivt upplägg och hon kan mycket väl hålla ifrån en sådan som 8 Global Good Girl.
V85-4
8 Bleke Borken är möjligen litet frågetecken för dagen, men det går inte att konstatera annat än att sexåringen står otroligt bra inne i det här loppet.
Noralf Breakken ska "bara" försöka få iväg hingsten felfritt. Jag tror på en rejält offensiv taktik och utan sjabbel tror jag Bleke Borken kan hålla ifrån sig topphästarna på bakre volten.
V85-7
Ett småtrevligt lopp i Gulddivisionen och jag tror det kan bädda perfekt för 11 Mellby Jinx.
Han ska bli kul att se bakifrån den här gången och det finns ju några startsnabba där framme som kommer hålla upp ett bra tempo på loppet.
Mellby Jinx kommer framförallt gå starkt över slutvarvet och jag tror han kan avgöra med sitt starka kliv över upploppsrakan.

❓ FRÅGETECKNET
V85-3
7 Masters Dunderbeda har gjort det väldigt bra på slutet och av den anledningen får han nog många "supportrar" ur spelarkollektivet. Jag tycker dock motståndet den här gången är betydligt tuffare än tidigare.
8 Griffin Kronos och 12 Uristo är loppets två bästa hästar, men som samtidigt inte har utgångslägena till sin fördel.
En stor skräll i loppet är 11 Who's In Charge. Jag tror han serveras en perfekt löpning härifrån och ska testas barfota fram för första gången nu. Han är på väg upp i form med comebacken i kroppen!
💰 FYNDET
V85-2
Vi kommer se fram emot en fartfylld Bronsdivisionare där 7 Ace Wibb givetvis gjort det otroligt bra på slutet.
Jag litar däremot på att Olle Alsén är taggad inför uppgiften med egentränade 1 Mago Launcher.
Sexåringen är vass bakom bilen och jag tror Alsén mycket väl kan testa köra i ledningen den här gången. Mago Launcher är definitivt bra nog att kunna spåra hela vägen.

