TIDIGA V75: Skrällfullt mot slutet!?

    Bergsåker är lördagens V75-värd och det är till en början en tunn omgång men som mot slutet ändå kan ge bra värde!
    Här är tidiga snabbtankar från Martin Engström.

    Tidiga andelen (49 kr)

    V75-1

    Färska Guldvinnaren 6 Decision Maker går nu ut i Silverdivisionen och snacka om att hon har en rejäl fördel av proppen. Hon har tjänat betydligt mer än konkurrenterna och startar nu från ett rätt hyfsat utgångsläge.

    1 Parveny är bra emot och likaså 4 Run n'Cola men jag tror inte de kan svara ut Decision Maker och sitter hon i ledning så är det här loppet över!

                    V75-2

                    3 Svarte Petter är väldigt segeraktuell i kallblodsloppet. Henrik Svenssons sexåringen står väldigt bra inne på startvolten och det kan mycket väl vara så att detta är ett spikförslag! Når Henrik Svensson spetspositionen, vilket jag tror han har god chans till, så ska det mycket till för att Svarte Petter besegras.

                    Den som utmanar honom startar med dubbla tillägget bakom och är 12 Frivoll Gorm. Han har ju en hårdhet och fart för att hinna fram, men i dagsläget är jag tveksam att han lyckas...!

                              V75-3

                              Det blev en snöplig Nyårsafton för 11 High on Pepper och stallet ska möjligen ta mycket av skulden då balansen blev helt fel för valacken.
                              Nu är det omtag som gäller och trots bakspåret så är det ju ett motstånd här som han ska kunna runda åtminstone 8-9 gånger av tio. Mycket stark segerchans!

                                          V75-4

                                          8 Kapucine d'Inverne slog till med en snöplig galopp tidigt senast men svarade för en femstjärnig upphämtning. Hon är verkligen i ruggig toppform just nu!

                                          6 Mary Wadd tycker jag känns väldigt intressant den här gången och har ju varit väldigt fi ni två raka segrar. Mats E Djuse verkar gå väldigt bra med femåringen!
                                          13 Nepthys Boko
                                          har en hårdhet jag verkligen gillar och jag väntar mig att hon slutar långt framme.  

                                              V75-5

                                              • Bronsdivisionen håller väldigt god klass och ska verkligen bli riktigt sevärd!

                                              1 Express Cash är dessvärre inte riktigt att lita på, men de dagar han fungerar håller han väldigt hög klass och framförallt en av de starkare i klassen. 

                                              10 Competivo håller jag inte som så mycket sämre och är främsta utmanaren följt av stallkamraten 2 Global Escape om än att denne står lite hårt inne i klassen. 
                                              Det borde kunna bli bra fart på loppet och det kan mycket väl öppna upp för 11 Bettle Hanover trots att denne varit borta i en månad.

                                              V75-6

                                              • Klass 3-hästar ställs mot Klass 2-hästar och i mina ögon är det omgångens tveklöst öppnaste lopp som kräver sina streck.

                                              13 S.G.Dangerous trodde jag mycket på senast där han slutade tvåa och ska sägas att han var väldigt bra. Han borde kunna tåla att göra lite lopp i det här sällskapet. 
                                              10 Vixi Garbo
                                              är annan högaktuell och senaste starten blev ju verkligen riktigt tokig där han fick en väldigt tuff resa. Nu sitter Mats E Djuse upp som går väldigt bra med hästen.

                                              1 Infinity of Joy får en perfekt resa hela vägen och inte omöjligt att Ulf Ohlsson testar för att hålla ut övriga och köra i täten.

                                              V75-7

                                              4 Staro Royal Mark är den som ska räknas först och främst och står ju bra inne i loppet. Mika Forss kommer tveklöst vara rejält offensiv från start till mål. Klar förstahäst.

                                              11 Bank Angel gillar så klart inte bakspåret över distansen men har löst en sådan uppgift förr och tror även att Per Linderoth har höga tankar om hästen i den här klassen. 
                                              Oskar Kylin Blom är knapp spetsfavorit med sin 2 Egon Vendil.

                                              Bästa spelbolaget för travodds

                                              Unibet

                                              • Stort utbud på nordisk travsport
                                              • Hjälpsam support
                                              • Bra utbud på vardagstrav
                                              • Saknar poolspel
                                              Välkomstbonus
                                              Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
                                              Till Unibet Ta del av bonus
                                              Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
                                              Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
                                              Unibet Startsida
                                              Unibet på Ipad
                                              Unibet Telefon

                                              Sammanfattning

                                              Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

                                              Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

                                              Läs hela recensionen
                                              Följ Travstugan på Youtube