• Hem
  • Petter Karlsson tillbaka i vinnarcirkeln
Foto: ALN Pressbild
Nyheter

Foto: ALN Pressbild

Petter Karlsson tillbaka i vinnarcirkeln

31 oktober 2025

Tog känslomässig seger på Visbytravet under torsdagen.

Det var på Axevalla travbana den 20 maj i år som olyckan var framme när Emilia Leos häst Sun's Spirit segnade ihop i loppet varpå Petter Karlsson och Fly Photo krockade med ekipaget. Karlsson slungades våldsamt ur sulkyn och fick frakturer på fem kotor i bröstryggen som tvingade honom till att steloperera delar av ryggen. Rehabiliteringen har varit lång, men den 29 september syntes Petter åter på banan där han kvalade en egentränad häst.

Igår torsdag körde Visbytravet sin näst sista tävlingsdag för säsongen, där Petter åter igen syntes i startlistorna - i alla 9 lopp. Petter och hela familjen Karlsson är bland de mest frekventa gästerna på ön. Inte minst hans pappa Hans Karlsson har spenderat oräkneliga dagar på Gotland. Hans, som hastigt och oväntat avled i måndags morse. Visbytravet höll därför en tyst defilering till lopp 1 för att hedra Hans.

Det var därför en mycket rörd Petter som i det fjärde loppet kunde vinna tillsammans med Peter Munkhammar-tränade Neeskens (e. The Bank) på tiden 1.13,6/2120a, och bjöd på segergest över mål. Den första segern efter olyckan och den långa frånvaron, och den första efter hans fars bortgång. Dessutom på en av familjens favoritplatser.

"Neeskens är en häst jag gillar väldigt mycket. Jag hade egentligen lovat att köra honom i nästa start han skulle göra efter olyckan på Axevalla, men av förklarliga skäl blev det inte så. Det var en skön revansch att få vinna med honom idag istället" sa Petter i Skrubbs vinnarcirkel.

Följ Travstugan på Youtube