Stens Rubin var framgångsrik under STL-tävlingarna i vintras och vann bland annat sex av sju starter på lördagarna.
Senast vi såg valacken var 28 mars i C Th Ericssons Memorial på Solvalla. Där slutade han sexa på 1.11,5a/2 140 meter. Nu är Johan Untersteiner-profilen tillbaka!
Readly Express-sonen startar i söndagens SmålandsMästaren på Vaggeryd och i sulkyn kommer Peter Untersteiner att sitta. För stall Untersteiner är det sannerligen ett lopp som inbjuder till goda minnen.
Stallet siktas mot att ta fjärde raka segern i loppet. Heart of Steel (2023), Dancer Brodde (2024) och Karat River (2025) är nämligen de senaste vinnarna.
Möter Kalmarprofilen
Bland Stens Rubins konkurrenter hittar vi A Fair Day. Sjuåringen syntes senast den 4 juli där han slutade åtta i GuldSprintern på Halmstad.
Söndagens SmålandsMästaren körs över 2 148 meter autostart med 75 000 kronor i förstapris.
A Fair Day.
Häst - tränare
- A Fair Day - Elisabeth Almheden
- Bengan - Daniel Redén
- Dats Tore - Giuseppe Lubrano
- Four Guys Dream - Håkan K Persson
- Stens Rubin - Johan Untersteiner

