Vecka 22: Helgkollen

I helgen går vi in i sommarmånaden juni och där vi på lördagen bjuds på V75 och söndagen högintressanta lopp på Grand Slam 75 - med Johnny Takter!

Fredag 1 juni:

Värmländska Årjäng arrangerar lunchens V65-omgång, danska Charlottenlund bjuder på eftermiddagstravet och där vi på kvällen får V64-omgången från Romme med kallbloden i centrum.

Årjäng:

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Jonas Mobergs Categorical ser ut att ha god segerchans!
  • Lopp 3 (kl 13:27):
    Hickothepooh (Vidar Hop) har vunnit tre av fyra starter den här säsongen och gör här start nummer fem mot bland annat Monfalcone (Tom Horpestad).
  • Lopp 5 (kl 14:09):
    Fjolårets E3-femma, On Track Banditen (Magnus Jakobsson), gör fjärde starten på säsongen. Har under årets starter gått i mål som oplacerad.

Charlottenlund:

  • Lopp 7 (kl 17:37):
    Svenskbekante Apapmand (Anders F. Jensen) årsdebuterar på Lunden under fredag eftermiddagen.
Apapmand

Apapmand gör årets första start på fredagen.

Boden:

  • Lopp 5 (kl 20:00):
    I montélopp gör Hanna Olofsson-tränade, Andover Streamline (Anna Karlsson), sitt första tävlingslopp på 1,5 år.

Romme:

  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Kriterietrean, Tand Kraft (Jan-Olov Persson), gör sin andra start för säsongen över 60 meters tillägg där förstapriset är 100 000 kronor.
  • Lopp 8 (kl 20.56):
    Per Lennartsson årsdebuterar Jager Oaks mot Amalia Cash (Oskar J Andersson) och Qamaro C.D. (Hans Strömberg)
  • Lopp 10 (kl 21:33):
    Med 150 000 kronor till vinnaren startar säsongens obesegrade Tekno Eld (Örjan Kihlström) med 40 meters tillägg och möter bland annat stallkamraten Månlykke A.M. (Jan-Olov Persson). 

Lördag 2 juni

V75-dagen på Mantorp är så klart dragplåstret för lördagen!

Mantorp:

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Montéloppet bjuder på bland annat Pacific Face (Emelie Knutsson) över 60 meters tillägg mot Polycrates Face (Sofia Adolfsson) som startar 20 meter framför.
  • Lopp 3 (kl 15:31):
    Conrad Lugauers obesegrade treåring, Hitman River möter bland annat Sato (Håkan B Johansson) i "Sikta mot stjärnorna".
  • Lopp 7 (kl 17:05):
    Omgångens Gulddivision körs över 2 640 meter med hedershästen On Track Piraten (Örjan Kihlström) mot franska toppstoet Anna Mix (Kim Eriksson).
  • Lopp 8 (kl 17:27):
    Fint försök i klass 2-loppet med flera talangfulla fyraåringar, så som Global Undecided (Örjan Kihlström), Breidabliks Cognac (Conrad Luguaer) och Gear Extension (Ulf Eriksson).
On Track Pirate Travstugan2

On Track Piraten syns i omgångens Gulddivisionen.

  • Lopp 9 (kl 17:50):
    Bravo Navaronne (Lutfi Kolgjini)
    gör comeback efter över åtta månader ifrån tävlingsbanan i Silverdivisionen mot Olle Rols (Peter Ingves) och Baron Gift (Rickard Svanstedt).
    I loppet årsdebuterar även kapable Cab Hornline (Per Lennartsson).
  • Lopp 10 (kl 18:20):
    Högklassigt fyraåringslopp i "Ina Scots Ära" bland annat med fantastiske Lucifer Lane (Johan A Nilsson) mot Zack's Zoomer (Örjan Kihlström), Calle Crown (Christoffer Eriksson) och Snowstorm Hanover (Stefan Melander).
  • Lopp 11 (kl 18:42):
    Urban Kronos (Örjan Kihlström)
    slipper Disco Volante nu, men möter istället Araw Hoss (Jorma Kontio) och Bålsta Palema (Mikael J Andersson).
Lucifer Lane

Fantastiske Lucifer Lane startar i Ina Scots Ära.

Söndag 3 juni

Axevalla bjuder på en högklassig Grand Slam 75-omgång med flera fyraåringsstjärnor till start! Från danska Billund körs där Sprintermästaren. Däremellan körs det även tävlingar från Bergsåker.

Tingsryd:

  • Lopp 3 (kl 11:54):
    Habitat (Robin Swedberg)
    , som tjäntat över nio miljoner kronor, går ut i breddlopp mot hästar som tjänat mellan 2-300 000 kronor.

Bergsåker:

  • Lopp 5 (kl 15:26):
    Titan Arrow (Ulf Eriksson)
    startar från bakspår mot Castle Rose (Jan Ove Olsen) och Hot Pride (Daniel Wäjersten).
  • Lopp 6 (kl 15:46):
    Mellby Drake (Robert Bergh) startar i ett åttamannafält mot bland annat Make It Quick (Magnus A Djuse), Van Kronos (Anders Eriksson) och Vic de Luxe (Krister Söderholm)  

Axevalla:

  • Lopp 5 (kl 15:50):
    Test inför Stochampionatet med fyraåriga ston som Run Chica Run (Peter Untersteiner), Catch My Love (Kim Eriksson), Sunwapta Goj (Oskar J Andersson) och Current Affair (Christoffer Eriksson).
  • Lopp 8 (kl 16:50):
    Marcus Lindgren-tränade Hierro Boko (Kim Eriksson) mot Magnolia Boy (Fredrik B Larsson) och Bo C. (Jorma Kontio) kan bli sevärt!
  • Lopp 10 (kl 17:30):
    V75-vinnaren, Gizmo de Veluwe (Sandra Eriksson) möter bland annat Legend Brodde (Malin Viklund), Gute Band (Rebecca Dahlén) och Ulriika Highness (Anna Isabelle Karlsson).
  • Lopp 11 (kl 17:48):
    Högklassigt treåringslopp med A Sweet Dance (Johnny Takter) mot Felicity Shagwell (André Eklundh) med 350 00 kronor till vinnaren.

    I loppet startar även Ajabaja (Christoffer Eriksson), Zenita Kronos (Peter Ingves) och Up North (Jorma Kontio).
A Sweet Dance Mal

Johnny Takter är tillbaka och kör stortalangen A Sweet Dance

Billund:

  • Lopp 3 (kl 13:57):
    Med 30 000 danska kronor till vinnaren startar högkapable Tycoon Conway Hall (Steen Juul) i sitt andra lopp efter skadeuppehållet.
  • Lopp 4 (kl 14:17):
    Marcus Lindgrens Den of Warlock (Birger Jørgensen) startar mot V M Viking Cup (Sören Johansson) och Star Keeper (Christoffer Eriksson).
  • Lopp 5 (kl 14:37):
    Treåringslopp med Tomas Malmqvist-tränade Funky (Christoffer Eriksson) och Maze Runner (Marcus Lindgren) som möter Dontpaytheferryman (Birger Jørgensen).
Tycoon Conway Hall

Tycoon Conway Hall gör start nummer två efter skadeuppehållet.

  • Lopp 7 (kl 15:20):
    Sprintermästaren med 75 000 danska kronor till vinnaren.
    Tyske derbyvinnaren, Tsunami Diamant (Robin Bakker), möter Malmqvist-tränade Summer Wein (Jeppe Juel) och Flying Fortuna (Christoffer Eriksson)

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg