Helgkollen: Vecka 10! » 7 mars | Martins Travblogg - Travstugan.se

Helgkollen: Vecka 10!

Från värmländska Färjestad är det V75 i helgen.
Här är helgens höjdare:

Fredag 8 mars

CORDEMAIS, FRANKRIKE

Från Cordemais ser vi Roger Malmqvist-tränade, Dragster (Richard Joly) i montéloppet Prix Jacques Fairand.
I Prix du Port de Cordemais startar Tomas Malmqvist-tränade, Aron The Baron (Antoine Wiels) mot Goop-tränade Furious Francis (Anthony Barrier) och Pythagoras Face (Tony Le Beller).

ENGHIEN

David Thomain sitter upp på Malmqvist-tränade, Shogun D.K., i montéloppet Prix de Mimizan med 25 200 euro i förstapris.
Robert Berghs, Frenchnorwegian ID (Gabriele Gelormini), och Jörgen Westholms, Figaro Vici (Mathieu mottier), startar i Prix de Saint-Pierre-le-Moutier.

ROMME

  • Inför tävlingarna kvalar miljonären, Only One Winner, för regi Nathalie Blom.
    Hästen tränades tidigare av Timo Nurmos och har ej startat sedan augusti 2016.

Thorsten Tietz startar sin starke Jamie Oliver (Dennis Spangenberger) mot V75-vinnaren Grainfield Aiden (Hannu Korpi) och Okashi Cheri (Rikard N Skoglund).

Över kort distans startar åter Knifetown Winner (Nicklas Westerholm) mot Jeepster (Oskar Kylin Blom) och Comte du Pommeau (Peter G Norman).

Stona tävlar om 125 000 kronor i föRstapris. Bland annat syns Bear Victory (Stefan Olsson) som möter Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm) och Hossiana Boko (Jörgen Westholm).

Knifetown Winner

Knifetown Winner.

Lördag 9 mars

FÄRJESTAD

  • Inför V75

Ebony Boko (Sofia Adolfsson) debuterar i monté i lopp 1 mot Viking Olympic (Alicia Jakobsson) och Assault (Christina A. Hande).

  • V75

I V75-1 startar Perfect Dynamite (Rikard N Skoglund) mot Global Undecided (Örjan Kihlström) över 2 640 meter.

Axevalla-stjärnan, Southwind Feji (Mikael J Andersson), går iväg i stoloppet över 40 meters tillägg.
Bland motståndarna syns Up North (Adrian Kolgjini) och I'm Sailing (Anders Svanstedt).

Omgångens Gulddivision innehåller dalastjärnan On Track Piraten (Rikard N Skoglund).
Över 2 140 meter möter ekipaget bland annat Platon Face (Adrian Kolgjini).

Björn Goop sitter upp bakom Weekend Fun för första gången i Silverdivisionen, som där ställs mot Rushmore Face (Adrian Kolgjini) och Hawk Cliff (Örjan Kihlström).

On Track Pirate Travstugan2

On Track Piraten

CAGNES-SUR-MER

Över sprinterdistansen startar Hank von Håleryd (Jean Charles Feron) i Prix Pisoni.
Anders Lindqvist har New Flame (David Locqueneux) till start i Prix de Pise.

I Prix de Bologne startar Gustafson (Rick Ebbinge) mot svenskbekante Dreamboy As (David Locqueneux).

Söndag 10 mars

KALMAR

Uptothe Chapel (Matilda Lövgren) årsdebuterar genom att montédebutera i Kalmarsundsmontén mot Dream In Matchtown (Åsa Svensson) och Devs Daredevil (Stephanie J Werder).

Robert Bergh har intressanta till start:

  • I GS75-1 startar Raja Piraya mot årsdebuterande Adde S.H. (Peter Untersteiner).
  • Tidigare norsktränade, Höwings Unbeatable, debuterar för Robert Bergh mot Farmer Jack (Fredrik Persson) och Ironman Pellini (P Untersteiner) i GS75-3.
  • I långloppet, GS75-6, årsdebuterar miljonären, Muscle Hustle, mot Juan (Joakim Lövgren).
Muscle Hustle

Muscle Hustle.

CAGNES-SUR-MER

Helgens främsta höjdare är Grand Critérium de Vitesse över sprinterdistansen.
Här möts Readly Express (Björn Goop) och Bold Eagle (Franck Nivard) igen.
I loppet startar även Westholm-tränade, Unique Juni.

Martin Engström

Dela inlägg

Kommentera inlägg