I ZONEN
Björn Goop hade en förträfflig måndag hemma på sitt Färjestad. Av åtta styrningar besökte han vinnarcirkeln vid fyra tillfällen och därtill blev det två andraplatser och två tredjeplatser.
På tisdagen fortsatte han segertåget på Axevalla med fem segrar på åtta styrningar.
Av segrarna noteras att Oracle Vixi fått en pangstart hos regi Christoffer Eriksson. Hästen har vunnit i båda starterna för nya regin. Innan flytten hade han 27 segerlösa starter.
Icke att förglömma så lyckades Goop med bedriften att tävla hem dubbla E3-triumfer!
BILDVAL
Nu ger jag Expressen lite gratisreklam och kanske var det just det som även redigeraren hoppades på när han satte bild till artikeln att Mats E Djuse flyttar till Gävletravet?
Om det varit Danmark, där bilden faktiskt togs, så hade det inte varit några bekymmer. Snarare förväntat. I Sverige kan det få Agda hemma vid fikabordet att ramla av stolen.

KOLGJINI
Det har nog inte varit helt enkelt att heta Kolgjini och försöka ta över farsan. Därför gläds man lite extra när det går riktigt bra!
Dante Kolgjini kunde dels förra söndagen slå till med Gomari på V85. I måndags reste han sedan till Halmstad och vann StoSprintern-uttagning med Milady Josselyn och senare Kalithea.
Det var inte slut där utan på torsdagen vann han med Einstein Face på Åby samt slutade tvåa med Fools Game.
DJUPA SUCK
Känslan var att man närmast skulle tycka synd om Fredrik Wallin när han hamnade i situationen att Johan Untersteiner ersatte Björn Goop bakom Monsieur Chocolat.
Den djupa sucken var inte långt borta när han intervjuades före loppet. Ironiskt nog var den högst närvarande även efteråt - trots att hästen vann i SmålandsStayern.
DRÖMRESA
Det är lite av en plötslig drömresa som kretsen runt Steady Victory är ute på. Hästen rusade hem Montéeliten på Solvalla och visade i torsdags att det inte var en engångsföreteelse.
I Åby Monté Trophy med Emilia Leo på ryggen sprang han hem 250 000 kronor. Högst otippad nykick på karriär! Vilket även gäller tvåan Devilish Hill som tycks älska disciplinen!

STEADY VICTORY
SJABBEL
Det blev sex raka segrar för Global Evolution. Igår drog han till med en överraskande startgalopp och även om han stod för en stark upphämtning så blev det en förlust.

