Mandd
Redaktion

MÅNDAG MORGON: Ungdomliga frenesin

Måndag morgon med en liten återblick på förra veckan där åldersmannen åter visade sin ungdomliga frenesi.

FÖRRA VECKANS

UNGDOM

Don Fanucci Zet ska egentligen vara på väg nedåt längs stegen sin, men han fortsätter imponera på en.

Han är tveklöst den som förgyller ens travliga vardag allra bäst och mest och intrycket i onsdags var återigen strålande.

GOSIGA SEGRARE

Gosa Gosing har inte fått sätta nosen först särskilt många gånger. Av den anledningen var hon förvånansvärt fin i måndags.
På Rommetravet sprang hon 1.12,6a/2 140 meter och vann i överlägsen stil.

Skarmbild 2026 04 26 132446

Don Fanucci Zet

BLURR

Ja, förra veckans blurr var sannerligen allt rörande The Flying Eagle i onsdags.
Robert Bergh körde hästen mer utanför än innanför bangränsen och för det fick ekipaget besöka vinnarcirkeln.

Nu fick Bergh en svidande avstängning och bot, men det är fortsatt ett himla blurr-blurr kring det här med hur hanterandet är av sådana här typer av insatser.

KRAFTPAKET

Robert Bergh var verkligen i zonen under veckan och den han strålade mest med var givetvis Speed Change i Orebro International.

Det här kraftpaketet kommer ha en grym säsong och ska bli spännande att följa!

ÅTERKALLNING

Jag tror nog många hade velat återkalla rosa biljetten som utdelats till Massimo Hoist.
Ola Lernå har varit het på gröten med inbjudningarna när flera nog gärna hade velat se lite mer återhållsam syn på det.

Alla kan ha en dålig dag på jobbet, men insatsen från Massimo Hoist på Seinäjoki var inget som fick en att se hästen som Elitloppshäst 2026.

I samma lopp startade Borups Victory som vann utan att riktigt ta i. Efteråt fick Daniel Wäjersten vädra sin otålighet kring att de fortsatt inte fått Elitloppsbiljetten...

Skarmbild 2026 04 26 132541

Speed Change.

MERSMAK

På tisdagen hade Hela Vägen premiär och som förväntat var reaktionerna olika bland travets petiga skrå.

Jag tycker första avsnittet gav mersmak för framtiden och ser fram emot andra avsnittet!

KNYTNÄVE

Torsdagskvällen var en ren smocka i plytet för undertecknad. Malmö FF blev med rätta besegrade och totalt utspelade av Sirius.

BLURR - NUMMER TVÅ

Om det är ett fortsatt blurr kring det där med bangränserna - vad ska man då kalla hela kruxet med målfotona?

År 2026 är det fortsatt som att det är ett slags 1976 med tekniken och i tisdags lyckades en skugga göra lopp 6 till död löpning.

BOLLHAV

När man var liten och gick på kalas på McDonalds fanns det ett bollhav alla riktade fokuset mot.

Två som kan hoppa runt i bollhavet idag är On Track Piraten och Raja Mirchi. De fyller nämligen år idag!

Följ Travstugan på Youtube