Mandd
Redaktion

MÅNDAG MORGON: Kall chock!

Måndag morgon och Martin Engström blickar tillbaka på travveckan som gick. Det blev onekligen en kall chock förra onsdagen!

FÖRRA VECKANS

BÄSTA LIGA

La Liga, spansk fotbolls högsta division, har ofta nämnts som världens bästa fotbollsliga. Med åren har det kanske bleknat något...

En som däremot var bäst förra veckan var La Liga Boy med sin tränare Christoffer Eriksson. Trots resa utvändigt ledaren kunde fyraåringen visa sin styrka till rättvis seger!

BÄSTA ORAKEL

Oracle Vixi har verkligen fått en pangstart för regi Christoffer Eriksson och närmast adressändrat till vinnarcirkeln.

I tisdags fick han verkligen ingenting gratis från ledningen och det blev en sevärd duell mot Express Love men där oraklet visade att han minsann är i sin bästa form just nu!

Skarmbild 2026 07 22 193559

ORACLE VIXI

FÖRRA VECKANS

KALLA CHOCK

Loppen brukar i regel oftast köras lite som oddsindikatorn visar oss inför loppen.
I Steggbest Minne i onsdags var det som att kusken Jörn Ivar Eilertsen med Edens Odin struntade fullkomligt i detta.

Hästen tog ett par galoppsteg ute i banan, men när han ställde sig var det Eilertsen som laddade sig framåt och fick ledade B.W.Sture (!) att släppa ledningen.
Väl i spets hade sedan ekipaget full kontroll på konkurrenterna och bjöd på en chock-seger på 1.21,2a/1 640 meter!

Skarmbild 2026 07 22 194039

EDENS ODIN.

FÖRRA VECKANS

GLÄDJESKUTT

Det har skrivits en hel del om ägargänget bakom Pommery Boko och även jag ägnade min fredagskrönika åt det. Det var verkligen uppfriskande att se vad travsport kan göra med ett sällskap. Världens vackraste sport, trots allt!

GLÄDJESKUTT NUMMER TVÅ

Det kördes "midnattstrav" på Romme i fredags och i det avslutande loppet som startade klockan 22:19 så var det säkert ett och annat i Borlänge som blev väckta.

Tränaren Simon Wall körde sulkylopp med sin Saga Kiro och stoet var verkligen på det rätta humöret den här gången med en glädjeskuttande Wall över målgången. Han har haft sina bekymmer med Saga Kiro som oftast galopperat bort sina möjligheter och det var säkerligen en seger som värmde!

Skarmbild 2026 07 24 222334

SAGA KIRO

FÖRRA VECKANS

TEST

Eller, ja. Test och test. Claes Sjöström och Bollnästravets funktionärer kommer nog inte bo i en Igloo på innerplan på Solvalla i vinter.

Någonting gick ju fel i lördags vid hans eventuella drogtest och det blev en högst parodisk vibb över mångmiljonspelet V85.

Följ Travstugan på Youtube