Det var Sulkysport som på tisdag morgonen avslöjade att Paul-Philippe Ploquin blir valet bakom Don Fanucci Zet i årets Elitloppet.
Don Fanucci Zet kunde förra onsdagen tävla till sig den rosa biljetten när han vann Meadow Roads lopp. I sulkyn satt då Örjan Kihlström som är ordinarie kusk bakom hingststjärnan.
Då stall Daniel Redén även har med Francesco Zet i Elitloppet fick Kihlström frågan i vinnarcirkeln vem han väljer och som besvarades med ett; "Vi får se vad som händer med det".
Efter tisdagens besked råder det ingen tvekan om vilket val Kihlström till slut gjorde.
Paul-Philippe Ploquin är väl bekant med Don Fanucci Zet. I vintras körde han hästen både i Prix d'Amérique och vid tredjeplatsen i Prix de France.
Don Fanucci Zet är verkligen en Elitloppet-legendar och vann loppet 2021.
I år siktas han mot sin femte start i storloppet. Ifjol slutade han sjua i finalen där han kördes av Magnus A Djuse.