Inför V86 - han cruisar förbi på open stretch?

    V86-1 I dessa långlopp, med eller utan open stretch, brukar det vara guld värt att springa på innerspår. Med tanke på distansen brukar det även vara klokt att ta med de hästar som tidigare visat sig trivas i långlopp och besitter fin styrka. Därför tror jag att det här loppet står mellan
    1 WHIPPED EGGS, 2 AD HOC, 6 PASTOR POWER, 8 THE REAL STAR och 9 ZEFIRO DEI CEDRI. Känner mig relativt trygg med dessa fem och har svårt att se någon annan vinnare. Även om 3 NIKY FLAX kan avsluta visslande om han får en vilsam resa på innespår med lucka tillslut. Dock känns han mer sprinterbetonad och jag hoppas att det snarare är soppa-torsk som väntar om/när han vrids ut för att sätta in slutstöten. 

    V86-2 Björn Goop upp bakom 2 DIGITAL CLASS känns absolut livsfarligt. Bästa hästen i loppet, 9 MANUZIO HANOVER lurar dock därbakom och får han ett fint lopp i draget från sitt bakspår så går han nog runt dessa utan större bekymmer. Känns som ett vettigt spikförslag. I synnerhet då han har rygg på stallkamraten direkt och förmodligen även har god chans till att få överta ledningen relativt tidigt i loppet. 

    V86-3 Lurigt treåringslopp över medeldistans som startar med autostart. Hur reagerar dessa yngre hästar på de extra innerspåren över upploppet? Inte alltid så enkelt att bara styra ner en häst där, som är van att attackera från andra sidan. Spelar man för att ta hem hela V86-jackpotten själv så rekommenderar jag starkt att ni helgarderar det här loppet då mycket kan hända. 

    V86-4 Hårt streckad just nu är nummer 7 SWEET ON YOU med Björn Goop. Har dock fått ett lurigt utgångsläge och är hon såpass snabb att ledningen är inom räckhåll? Annars kan det nog bli en jobbig resa fram till spets. Vilket 10 LADY NADINE och Jorma Kontio säkert håller tummarna för att hon får. Då de i sin tur startar från det andra ledet bakom bilen och är lite mer utlämnade till vad övriga ekipage hittar på, tror jag ändå att det är stor fördel för Björn och jag spikar nog därför emot favoriten här. 

    V86-5 Pappa och son Untersteiner startar här från spår 3 med GLOBAL WELLNESS och 6 VINCI I.M. Är förmodligen ett starkt lås med tanke på att det luktar ledningen, samt rygg ledaren för dessa hästar som kan låsa loppet direkt om de bara kommer iväg hyggligt i starten - och inget annat ekipage lyckas ta sig mellan. Stänkarna är 8 LA MARKE som nästan alltid avslutar starkt och 9 DOYOUKNOW som hade två raka segrar innan hon blev diskad för trängning i den senaste starten. 13 BETTING QUEEN är ny i regi Robert Bergh och kan verkligen flytta på sig de dagar hon får det att stämma. Blir farlig om hon har bra slagläge med 600 meter kvar, vilket är hennes bästa del av loppet då hon är oerhört speedig. 

    V86-6 Nytt treåringslopp att bena ut. Bara för att loppet körs på Solvalla där det till skillnad mot Åby inte finns någon open stretch att tillgå, känns det här inte särskilt mycket enklare att lösa. 4 INTERCEPTED och 5 A QUESTION BI blir båda mycket betrodda, men är liksom många av de andra i loppet orutinerade och här kan det både bli succé som tidig galopp. Magnus Jakobsson från goa glada Värmland uppvisade en mycket fin stallform på Grand Slam 75 i söndags där han segrade i hela fyra lopp den dagen. Här kommer han till start med fina 2 GLOBAL APPROVAL som övertygade stort i den senaste starten. Kanske går att chansspika sig ur detta?

    V86-7 Rivigt kortlopp att vänta med några ruggigt vassa startraketer, där vår duktiga kollega här på Travstugan - Matilda Persson, bland annat selar ut 4 XLNT CHILI TRIPEL som kan öppna i överljudsfart om kusken så önskar. Frågan är hur taktiken blir den här gången, då han senast vek ner sig i en supersprint över 1140 meter. 3 ALWAYS ON TIME från Norge har fått startspår innanför och kan också öppna fort. Lyckas han hålla upp ledningen är mycket givetvis vunnet. Men det får inte kosta allt för mycket nu när det är kyligare i luften och vansinnes-öppningar från start sällan är lika gynnsamma som under sommarmånaderna när det är varmt i luften. Var hamnar formtoppade 5 SMEVIKENS CRUISER från sitt fina läge? Samt bortglömda 6 FLORIS BALDWIN som tävlat mot mycket hårdare konkurrens på sistone. Och då har vi inte nämnt 12 MARTIN DE BOS som blev rejält bortkörd sist och spurtade snabbt tillslut när han väl fick fritt utrymme, samt 8 SECRET MISSION som ständigt verkar bli underskattad och var brutalt bra senast när han vann från "dödens" på V86. 11 ARON PALEMA har också fått ett tråkigt startspår men tål å andra sidan att gå tufft under det sista varvet. 10 EBONY BOKO är distansgynnad och 9 ZOKO LANE startar för första gången över kort distans och har fått ett fint smygläge - om det skulle bli rejäl körning. 

    V86-8 Är vi, eller någon annan för den delen, kvar med chans på åtta rätt här så är det bara att gratulera! Efter många på förhand svårlösta lopp dyker ytterligare ett sådant upp i V86-epilogen. Fantastiskt för spelformen V86 och riktigt bra jobbat av de som gjort propositionerna och förlagt loppen inom det stora streckspelet för kvällen. Här gäller det nog att ha minst 4-5 hästar med på lappen för att lyckas ta sig hela vägen fram till åtta rätt. Jag tror mest på 13 ZETA KRONOS, 11 GLOBAL WINTAGE och 5 SELMA TÖLL. Plockar nog även med 1 INDIANA BOKO på läget och 8 HOSSIANA BOKO på tidigare insatser. Den senare hur nu även blivit nedstruken till ett lite bättre startspår, då sjuan inte kommer till start.

    Andelarna som erbjuds på buffén denna mega jackpot-omgång:

    Hoppas att vi ses vid mållinjen på onsdag och att det där väntar 25 miljoner kronor att dela på för alla mina fantastiska andelsköpare - ni är fantastiska allihop!

    Ha nu en fortsatt riktigt bra start på den här veckan. 

    • Viktor 

    Bästa spelbolaget för travodds

    Unibet

    • Stort utbud på nordisk travsport
    • Hjälpsam support
    • Bra utbud på vardagstrav
    • Saknar poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
    Till Unibet Ta del av bonus
    Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
    Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
    Unibet Startsida
    Unibet på Ipad
    Unibet Telefon

    Sammanfattning

    Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

    Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube