
V86-tips: Smart kille spikas
| Skribent: | Jimmie @northmountains |
| Publicerat: | 2025-11-19 8:41 |
Denna onsdag kör vi en Norsksvensk omgång med våra huvudbanor. Jag tycker mig hittat bästa spiken på svenskmark och helgarderingen på norsk. Det finns några lopp man kanske kan gå kort i. Häng på
🔨 Spiken
V86-4: 3 Wise Guy rycker man skorna på och jag tror att man direkt tar ledningen och sedan får man bestämma i spets och bara vinner. Jag gillar verkligen 10 Lion Express så tror jag inte man kan utmana från bakspåret.
💎💎 Kompletterande spikförslag
V86-5: 1 Gull Vilja är det kallblod som imponerat mest i den femte avdelningen, det som talar emot är om man blir fast för länge på innerspåret. Men hittar man ut tror jag att man är bäst för dagen. De som utmanar i första hand är 2 Prektig som går barfota runt om och med amerikansk vagn vilket kan bli bra men också för mycket. 5 Såstad Brage och 6 Torö Rasmus är rysarna bakom som hoppas att 1 och 2 kör emot varandra.
V86-6: 2 Bonus Credit var otroligt bra från ledningen senast och möter nu igen en riktigt bra häst i 5 Bollinger och det logiska är kanske att låsa, men med tanke på hur fin 2 Bonus Credit var senast från spets och hur enkelt man vann kan det vara en vågad spik för den som vill.
🔒🔒 Lås
V86-2: 5 Global Dubhe och 8 Staro Mack Crewe tycker jag höjer sig lite över den andra i loppet och känns spontant som ett vettigt lås, någon av de borde vara starkast tillslut. 2 Impoerator F.I var oväntat dålig senast, men hittar man tillbaka är man utmanaren. 4 Indy Rock barfota kan vara intressant men jag tror inte man hinner med denna gång.
💥💥💥 Skrällar
V86-1: 6 King Okey är kanske inte den bästa hästen i fältet men om det blir körning mellan de två mest betrodda 4 Carbon som jag gillar och 5 Extreme Point som kanske är bästa för dagen så gynnar det 6 King Okey som är streckad på ca 10%.
V86-8: 8 Xanthis Kylie startar från ett dåligt utgångsläge men hittar man bara ryggar i loppet och inte hamnar sist tycker jag att man ska ha bäst chans att vinna loppet och därför känns 12% som ett fynd. Jepson har fin form så han hittar säkert en bra resa.
💰 Helgardering
V86-7: Jag tycker det är det mest öppna loppet i omgången även om avslutningen också är öppen. Över den korta distansen tror jag många kommer att ladda framåt och det gör att även alla 10 kan få en bra resa och gör loppet extremt svårlöst. Min superrysare är 4 Jazzlyne Exclusive som är streckad under 1% just nu men som ofta springer med bra, dock inte visat samma form den senaste tiden, men under 1%.
Jimmies Vardagslyx V86 - 458 kr andelen och säljs exklusivt i 10 andelar. Lite extra lyxigt ska det bli på onsdagarna. Exklusiv andel som vilat en stund men kommer tillbaka när jag tycker omgången ser extra intressant ut eller att formen känns bra.
Jimmie V86 - 12 andelar och de kostar 191 kr Systemet kommer att bygga på två spikar och sedan får omgången avgöra hur det kommer att se ut med systemet. Det är alltid systemet i analysen på travstugan.se
Jimmie 75an - 15 andelar och de kostar 77 kr st. Systemet bygger på min ranking men kan ha andra spikar och garderingar, även sena ändringar kan ske om info kommer sent. Ska bygga på min positiva V75 känsla. Andelen som gått bäst den senaste tiden.


