
Christian Sandholm
I den första avdelningen så blir Redéns 4 Beautiful James extremt hårt betrodd. I högsta laget om du frågar mig. Hästen är startsnabb men det är också mitt drag, 1 DiMaggio Face. Jag tror att Persson kör vad som går från start och lyckas man hålla upp ledningen så kan man leda runt om.
Det blir sämst rygg på ledaren och på Åmål finns det open stretch att tillgå så skulle inte luckan uppstå finns den möjligheten. Roligt dra direkt i inledningen när kollektivet går bort sig på omgångens största favorit!

Tobias Romander
Kallblodslopp och 1 Voje Hero kommer att dra mycket streck. Loppet ser dock öppet ut och en man inte får glömma är 9 Tore E.
Är hopplöst osäker men skulle han få travet att stämma har han kapacitet nog att kunna vinna ett sådant här lopp, och då man garderar loppet så ska han med till just nu låga 4%.

Jimmie Nordberg
2 Pelle Per har gått bra i Monté och ska tillbaka till sulkyn nu, vilket kan slå väldigt olika.
När man får Goop upp bakom tänker jag att det borde vara positivt och med tanke på insatserna på slutet kommer hästen men bra form och borde normalt utmana om segern och då känns 5% givetvis intressant.

Jimmy Westberg
Bästa draget till Åmåls småtrevliga omgång, återfinns i V86-4 där 8 Dundee As startar. Tråkigt spår givetvis, men hästen kliver ner rejält i klass ändå.
Senast var den toppad inför Sweden Cup och gick i mål med mycket sparat. Magnus A Djuse är dessutom rejält uppåt och tror på toppchans...Så till 10% är det bara att fynda!

Jonas Harrysson
V86 från Åmål och i lördags på V75 satt mitt drag fint till 9% Denna onsdagen hittar jag mitt drag i V86-5 där jag tror nr 1 Oriole Boko leder från start till mål.
Barfota runt om och jänkarvagn på. Streckad på 19% i skrivande stund!

Martin Engström
Avslutande Diamanstoet är ett klurigt sådant och jag är inte helt såld på 13 Ultra Violet. Jag har trott på henne en del i större lopp, men nu ska hon plocka meter på en närmast svår bana att göra det på.
Startvolten fångar intresse och 4 Syrah har jag högt uppe på rankingen. Jag litar på att Björn Goop reder ut startögonblicket och väl efter det kommer det här femåriga stoet tåla att köras tufft med. Hon är ett starkt platsbud i kvällens start och jag blir inte förvånad om hon slår till!