
Martin Engström
En jag verkligen gillar är 2 Ytowns Magnifik som trots att hästen står lite hårt inne i loppet ska passas rejält. Utgångsläget är perfekt och formen likaså och jag är inne på att Jocke Lövgren kan skrälla!

Jimmie Nordberg
10 Ironic Man spikade jag på allt under elitloppshelgen och det gick ju inte alls. Nu är man tillbaka och känns bortglömd till 10%. Jag kommer att gardera men det är en bra häst för klassen och brukar avsluta bra vilket passar bra på Tingsryd.

Jonas Harrysson
V75 från charmiga Tingsryd bara 3 mil från mitt. I lördags satt mitt drag här till 9%. Jag har hittat ett par roliga drag denna lördagen också.
Ett av mina drag hittar jag i V75-4 där 3 Arnie Silvio rycker skorna för första gången. Man låter uppåt i stallet och i ett öppet lopp vill jag inte spela utan honom.
Streckad på 9% i skrivande stund.

Kim Lagerhem
V75 7 - 3 Jacques Villeneuve
Det är roliga lopp vi har att se fram emot på Tingsryd - inte minst det avslutande loppet där 9 Pingis blir klar favorit. Jag är riktigt svag för denna häst och med senaste insatsen på näthinnan kan det mycket väl bli spik. Om man garderar är 3 Jacques Villeneuve totalt bortglömd till nuvarande 2%, han kom till Kolgjini i början av året och jag gillar det jag sett hittils. Han kan öppna från start och är garanterad en resa i främre träffen, mycket troligt att Adrian testar i spets om de skulle hitta dit men han kan även avsluta vasst med ryggresa. Senast stred han bra från ledningen och föll endast mot duktige Striking Eagle, för tre starter sedan plockade han ner Nugget Zon efter att att ha fått lucka ca 100 kvar. Enligt Adrian ska han vara gynnad av Tingsryds långa svängar - se upp för ev korsdrag i kuponghögarna!