• Hem
  • Så säger målvaktstränaren om fallet Riordan
Ingrid bengtsson
Nyheter

Så säger målvaktstränaren om fallet Riordan

26 augusti 2025

Det fortsätter att blåsa kring Jerry Riordan och den tränare som valt att hjälpa Jerry, genom att på pappret ta över de flesta av hans hästar under den tid han är dopingavstängd. Under tisdagskvällen visade V75 Direkt en intervju med Ingrid Bengtsson.

Rubrikerna kring fallet Jerry Riordan avlöser varandra. Så sent som idag meddelade Svensk Travsport att Aetos Kronos och Dubai Kronos fråntagits segrar tagna 2023 efter att man nu, två år senare, funnit spår av en otillåten substans tagna i samband med segrarna som tillsammans hade ett värde av 350.000 kronor. Halmstad-tränaren Ingrid Bengtsson har på pappret tagit över Riordans hästar men medger att Riordan fortsatt tränar sina hästar. Några hästar, bland andra sprintermästaren Far Wise As, har tagits över av hästskötaren Alma Kock, som dock valt att inte uttala sig i frågan.

Reportern Matteus Lillieborg intervjuade Ingrid Bengtsson på Halmstadtravet under måndagen.

"Det är ingen doping"

“Det känns som det blivit ett missförstånd att Jerry är förbjuden att träna hästar och att jag tagit över som tränare. Jag har ju tagit över tränaransvaret för att domen han fick var att han hade varit lite slarvig med vaccin och han hade använt ett parasitmedel som inte är tillåtet i Sverige eftersom det inte är registrerat. Hade han åkt till ett annat land och behandlat dem hade det varit fyra dagars karens så det är ingen doping. Han är ju tillåten från ST att fortsätta träna hästar, värma och fortsätta med den dagliga verksamheten. Så jag lägger mig inte i.. Det är en jätteduktig tränare, han har ju vunnit Elitloppet och jag känner väl inte att lilla Ingrid Bengtsson har väl kanske inte jättemycket att tillföra, jag har tagit över tränaransvaret.” säger Ingrid.

“Hur ser du själv på ditt ansvar för hästarna både på pappret och i praktiken?”

"Det är jag som har ansvaret för att tävla med hästarna i Jerrys stall och det hoppas jag på att kunna sköta på ett bra sätt."

"Annars får man åka till Tyskland då och behandla hästarna"

När Ingrid får frågan hur hon tänker kring att hon agerar målvakt svarar hon:

"Jag förstår inte den frågeställningen eftersom Jerry är tillåten att träna häst som jag försökte förklara innan. Att han har brustit i sitt tränaransvar för att han inte hade skött de här grejerna. En salva som inte var registrerad i Sverige, som dock såldes på en hästsportsbutik nere på Jägersro men som inte är registrerad i Sverige. Det är ingen doping över huvudtaget. Eftersom de inte ser så hårt på det på ST utan han får fortsätta att träna sina hästar så lägger jag inte mig i den biten, tränarbiten. Men jag ansvar ju för hästarna, jag ansvarar för att det sköts ordentligt, att det inte är några konstiga salvor och läkemedel ska vara registrerade i Sverige. Annars får man åka till Tyskland då och behandla hästarna och sen komma tillbaka igen."

“Många är kritiska till att du hjälper någon att slippa sitt straff, där man så att säga går runt ett system. Vad säger du om det Ingrid?"

"Han har ju fått sitt straff nu, genom ST har han fått sitt straff. Sen om folk tycker att det är ett för litet straff eller ett för dåligt straff, det har jag inga synpunkter på. Men det är inte så att vi kringgår hans straff, han fick ju 100.000 i böter och det var det högsta straffet för den förseelsen. Sen ansvarar jag för hästarna, jag står ju som officiell tränare fastän jag inte tränar utan bara ansvarar. Det är ju inte så roligt egentligen, vinner nu hästarna derbyt så är det ju Ingrid Bengtsson som får all ära och det är väl ett straff i sig kan jag tycka, jag kan inte känna att det inte är ett straff."

Vann uttagningslopp till derbyt

I samma stund som dessa rader skrivs så vann Ingrid Bengtsson som ansvarig tränare ett uttagningslopp till Svenskt Travderby med Fighter Kronos. Ingrid var dock inte på plats på Jägersro ikväll utan Jerry sköter med all sannolikhet stallet för kvällen. Ingrid har därmed, på pappret, en häst med i årets upplaga av travderbyt. Hästen kördes av Micha Brouwer.

Följ Travstugan på Youtube