VECKANS....

Martin Engström
- FINING
Det är en fröjd att se Fine Manners på banan och i onsdags lunkade han runt på 1.10,4a/1 640 meter till ny seger utan att se särskilt berörd ut. Han är oerhört fin att vila ögonen på och har en inställning man verkligen blir förtjust över.
- HEMMADUBBEL
Stall Untersteiner gick segerlösa vid torsdagens V75, men när det var dags för ordinarie lördagen blev det en dubbel med Dancer Brodde och Eminent Kronos
Jag trodde mycket på Holcombe Zet i Guld men blev rejält motbevisad av Dancer Brodde som vips nu är klar för Åbergs!
- KNOCK
Timo Nurmos-treåringen Knoxville har mestadels travat runt i enkla omgivningar, men i tisdags var det dags att bekänna färg i tufft sällskap. Treåringen var inte ett dugg rädd för motståndet och gick på rejäl knock på sina konkurrenter. Här har vi en seriös utmanare till Kriterie-segern.
Senare fick vi se stallkamraten och derbyaktuelle Gio Barosso som gick på knock med startbilsvingen och uppträdde märkligt.
- SKÄMSKUDDEFEST 1
Det faktum att stall Jerry Riordan får tävla medan det vilar en dopingdom över tränaren är så klart befängt. Tränaren har dessutom haft en del sympatier från Halmstad-kollegor i form av framförallt Gustav Johansson, Valentin Prost och Victor Rosleff som skött majoriteten av styrningarna på jänkarens hästar. På något vis vackert att kollegorna står bakom varandra...
- ”NOLLA”
Anna Mae inledde karriären med att debutvinna 2 oktober 2023, men efter det har hon inte riktigt haft någon flax med sig i loppen och det dröjde fram till 16 maj i år för att hon skulle hitta vinnarcirkeln igen.
I måndags startade hon åter med sin tränare Micael Stjernström och som nollprocentad på V64 stod ekipaget för en rejäl skräll i ett lopp där favoriten Plucky Swamp galopperade bort sig.
- SKÄMSKUDDEFEST 2
Att vinna SprinterMästaren och göra det på sin hemmabana måste vara en dröm för ett Halmstad-stall. Jerry Riordan däremot är så pass smart att han vet om att det bästa är att hålla låg profil, med tanke på ryktet han har för dagen.
Det var ju däremot skämskudde på att han totalt undvek vinnarcirkeln och istället valde att värma en häst. En smått bisarr stund som egentligen ska vara en ovärderligt härlig stund i karriären sin.
- FINASTE ÖGONBLICK 1
Travvärlden saknar Ola Samuelsson och framförallt gör Markus B Svedberg det. Därför är det förbannat fint att se hur han förvaltat Samuelssons arbete med Preacherman och visade upp hästen i ett fantastiskt skick vid SprinterMästaren.
Jag kan lova att Samuelssons vrål hördes över hela trav-himlen.
- FAVORITRESEMÅL
Det finns inte många på den här planeten som håller Jarlsberg som favoritresemål, men skulle Önas Prince få en resekatalog så är det just dit han letar sig mot
Igår försvarade han titeln i Ulf Thoresens Grand International och visade åter hur ruggigt läcker han är i ledarpositionen.
- SKÄMSKUDDEFEST 3
VI är ju mer än vana vid att travsändningarna är fromma som lamm och som gärna undviker att tala någonting negativt. Kompis-kontakter och oviljan att tycka till hänger över produktionerna och gjort så i flera år.
Det var väl därför inget överraskande att V75-sändningen i tv-rutan inte såg skogen för alla träden när dopingdömd tränare vann SprinterMästaren.
Att inte intervjua segertränaren är förvånande vid sådana här storlopp, men till slut dök Jerry Riordan upp. Han gjorde det med några få minuter kvar av sändningen när mörkret lagt sig över Halmstad - och där majoriteten av tittarna förmodligen stängt av sändningen. Det blev en "mysig" stund för Riordan att dels njuta av segern och samtidigt försvara sig.
- FINASTE ÖGONBLICK 2
Stall Adrian Kolgjini har inte haft mycket marginaler med sig den här säsongen, men för en gång skull visade travsporten lite rättvisa och upprättelse.
Kilimanjaro Face kom tillbaka i sitt rätta jag vid uttagningen av StoSprintern och väl i finalen i torsdags satt hon tidigt i spets och konkurrenterna hade rejäl med respekt för henne då Adrian Kolgjini fick hålla ett behagligt tempo.
Det var på tiden att se stall Kolgjini som storloppsvinnare igen!
- ÅTERFÖRENING
Oundvikligt att inte dra in Oasis i det här som i fredags återförenades och inledde sommarens turné.
Första gången på 16 år som bröderna Gallagher delade en scen ihop!