• Hem
  • Redaktionen
  • Måndag morgon: Mitt i sommarhettan är det burrande kallt
Diana Zet
Redaktion

Måndag morgon: Mitt i sommarhettan är det burrande kallt

Ny måndag morgon och vi närmar oss nästa helgs Midsommarfirande, som väl är svenskens högtid nummer ett. Tisdagen på Solvalla är en höjdare med bland andra Diana Zet (bilden). Vädertemperaturen är stekhet för dagen - men den här veckans onsdag är totalt iskall. Burrande kall.

Ja, men visst begriper jag allt det där med varför vi slösar bort spelomgångar och tävlingsdagar till Norge och oftast Bjerke. Jag vet att de bringar in lovor till spelet och att vi därför måste ge bort omgångar. För den sakens skull har jag aldrig varit förtjust i att vi skickar över V75 och V86 till norska gränsen då och då.

Man kan väl köpa att det sker ett par gånger om året. Exempelvis under Winter Burst-yran. Men jösses vad det känns iskallt med dessa förbannade omgångarna i Norge. Sportsligt är det mer eller mindre alltid ett blytungt sömnpiller som inte lockar intresse för fem öre. Och på onsdag är det dags igen.

  • Den här veckan körs HELA V86-omgången från Bjerke. De svenska inslagen lyser med sin frånvaro och det allra främst på grund av corona-reglerna. Jag må låta aningen förbannad och orimlig, men det är som att jag sköljs av iskallt vatten. Det känns så förbaskat iskallt.

Vi har banor så det räcker och blir över i Sverige som gärna hade fått ta del av en V86-omgång, framförallt nu mitt i den vackra sommaren. Tingsryd är en bana jag anser vi totalt missköter och uppe i norr finns det sådana som Solänget och Dannero som endast är igång ett par månader om året. Självfallet ska dessa utnyttjas så gott det går just då.

Nej, istället lansar vi över en hel V86:a till Bjerke.
Och, ja. Jag vet. Det är lika frivilligt att spela som att se på det. Det går att göra annat. Men ibland måste man få reagera.

401

Att domarkåren kan göra fel är mänskligt, men vad vi fick uppleva på Bergsåker förra torsdagen var helt oacceptabelt.

Lopp 3 med två volter där tilläggshästarna skulle stå 40 meter bakom starthästarna resulterade i att de istället startade från 20 metersfållan (se bild ovan). Nog trodde man att domarna skulle reagera, men icke. På tok för dåligt.
De som gjorde väldigt bra ifrån sig var spelbolaget ATG som valde att återbetala alla insatser i loppet på grund av misstaget.
----

Vi har ändå en vecka med en del ljusglimtar ändå.

Stall Båth skickar som vanligt en drös med hästar till Visby som arrangerar måndagens V64-omgång. I V64-3 körs Digger Crowns Minneslopp där Global Welcome ställs mot Monark Newmen och där Dontbreakthebankås gör sin första start sedan juli ifjol.

Solvalla höll verkligen ett fint arrangemang förra onsdagen när de höll i V86-omgången. Perfekt med yta mellan besökarna och en solig kväll på Solvalla slår det mesta. Den här veckan har nationalbanan hand om tisdagens V64-spel där tuffingarna Diana Zet och Dixie Brick ska tampas mot Allegra Gifont i V64-1.

Även fast onsdagen är burrande kall så finns ändå en del värmande ljusglimtar.
Martin Engström

Följ Travstugan på Youtube