V86 Bjerke - Miljonregn att vänta?

    Ikväll bjuds vi på härliga lopp från Bjerke där det finns god chans för riktigt stora pengar, vi har några stora favoriter som känna sårbara och jag tror mig ha hittat två bra spetsvinnare!

    Analysen och tillhörande kupong hör till min dyraste andel Kims Speedkula som kostar 450kr och lämnas på 12 andelar.

    Köp din andel här!



    V86 1

    4 Staro On The Rocks blir favorit efter att stallkamraten strukits och kommer med toppform, ska ses med vinstchans oberoende av position och streckas tidigt.

    6 Ilenna Bonanza dubblar jag dock med då jag tror att hon har bra chans att hitta till ledningen nu när Sofies Case är struken, de invändiga lär släppa och hon kommer med full form, går med optimalt balans och distansen funkar fint - måste räknas.

    7 Vitro Diablo får bli första reserv och är den som räknas främst utanför favoritduon, skrällen i loppet skulle kunna vara 3 Rossini Diamant.

    V86 2

    3 Rittmester Hill blir en av omgångens största favoriter och kapacitetsmässigt är han bäst i fältet och felfritt ses han med bra vinstchans. Han är dock inte helt enkel och det har blivit galopp när man testat lite nytt med utrustning och känns helt klart värt att försöka fälla.

    1 Squanto vann enkelt från spets senast och man räknar med att han ska vara bättre till denna start, man gör ett försök att hålla ledningen och körs där isåfall - streckas.

    8 La Moss ska man testa barfota för första gången och trots dåligt spår ska han räknas tidigt bakom favoriten.

    9 Jeriko B.R, 10 Andy Nibs och 11 Visconti streckas från bakspår och miljonskrällen är 2 Joker Jet som jagar första segern, var inte helt kurant senast och lär vara bättre till denna start och det låter som att man inte räds någon annan än favoriten, skulle den komma bort kan det skrälla till rejält.

    V86 3

    1 Ask Leo är klar favorit i skrivande stund vilket inte känns rätt, han har kapacitet som räcker gott men är osäker och det är felfritt lopp som gäller - kan vinna men behöver klaff.

    5 Stein Frøj är också väldigt osäker men kapabel och skulle han gå felfritt ska han räknas rätt tidigt.

    6 Birk Rapp måste med på lappen då han är väldigt travsäker och presterar jämt.

    8 Tangen Ternar och 11 Mjølner Rønner kommer från Mjølnerøds stall och ska med på lappen, 12 Brenne Røn streckas också.

    Behöver inte alls vara fel med helgardering för de som har råd.

    V86 4

    3 Jonathan Bank A.B blir första spikförslaget i omgången, han gick riktigt bra i årsdebuten och ska ha gått framåt med det, han är startsnabb och laddas mot täten här där han ska ses med bra chans. Har varit ute i riktigt tuffa lopp i fjol.

    8 Bijou är favorit i skrivande stund och det kan man ju förstå då han har en väldigt fin rad, han kan absolut vinna men står svårt till då han inte är någon blixt ut och han möter också tuffare hästar idag.

    6 Top Of The Hill är intressant om man skulle gardera, har fått ett lopp i kroppen och man behöver poäng inför kommande lopp - de kommer dock köra snällt så blir inget offensivt upplägg.

    7 Ardentess och 9 Magic Talisman ska med om man garderar loppet.

    V86 5

    6 Frier Birk har bra form och står på tur för vinst men har blivit två raka galopper och han kan bli för laddad bakom bilen, skulle han gå iväg felfritt kan han vinna men ska garderas.

    1 Reime Kongen blir hårt betrodd men kommer behöva tur då han inte är tillräckligt snabb för att hålla ledningen.

    9 Alma Prins är första strecket i loppet och skulle kunna vara en chansspik från bra läge, senast blev det galopp men han borde kunna gå felfritt från läget och det är enklare motstånd nu än senast.

    5 Alsaaker Pumba måste med på garderad lapp till låg procent, han galopperar ofta men har fart som räcker i felfritt lopp.

    11 Torben och 12 Ask Major räknas med klaff och jag vill även ha med 2 Jærvinn S.K som skulle kunna hitta till ledningen här, man är sugen på att köra i den positionen och då det kan bli många galopper här är det inte omöjligt att man kan rinna undan från spets.

    V86 6

    2 Garrido har gjort två lopp i år med fina resultat och blir stor favorit här från perfekt utgångsläge, jag tror dock att han kan få svårt att vinna då det inte lär bli spets.

    7 Star Act är nämligen väldigt snabb ut och har dessutom blivit nedstruken till spår 6, senast blev han för laddad med helstängt och det blir öppet eller halvstängt nu. Jag tror man spetsar och har bra chans att vinna detta från ledningen, tänkbar spik!

    4 Milla Maxim ska med vid gardering då hon också är startsnabb, man ligger dock lite lågt vad gäller vinstchansen då det är tuffare motstånd nu.

    Skrällen som streckas är 1 Boots Hanson som får en fin smygresa på innerspår och lät ha gått framåt med förra loppet.

    V86 7

    4 Force De Flandre är omgångens andra storfavorit och hon ses med bättre chans, har fyra raka segrar och står återigen bra till för att överta ledningen, självklart spikförslag då hon borde ha bra chans men det lockar ändå att gardera.

    7 Raja Ravina är den som skulle kunna ställa till det för favoriten, hon är riktigt startsnabb och från spår 6 finns det möjlighet att hon kan trycka sig förbi favoriten. Man vill köra i spets då hon trivs bäst där, senast var man ute i stentufft motstånd och hamnade omöjligt till med fjärde inner och hästar i alla spår på upploppet, kördes ingenting till slut och borde gått i mål med lite sparat. Omgångens käftsmäll.

    8 Explosive Flory, 9 So Superb och 11 Secret Snap är garderingsbud om man fortsätter strecka.

    V86 8

    Omgångens mest öppna lopp avslutar och jag gör det enkelt för mig och helgarderar på min största lapp.

    4 Orlando G.M och 5 Hold Me Quick är två som det låter mycket bra på, 6 Likeawalkinthepark är i sitt livs form, 11 H.M Lovely Comers har varit på äventyr i Frankrike och känns nu bättre än någonsin, kan vinna direkt.

    Betrodda 1 Easy Winner måste ha tur från läget då det är stor risk att han blir instängd, och nuvarande andrahandsfavoriten 12 Frick är den som det låter minst uppåt på i intervju pga spåret, det känns upplagt för skräll!

    Stort lycka till med spelet!

    Bästa spelbolaget för travodds

    Unibet

    • Stort utbud på nordisk travsport
    • Hjälpsam support
    • Bra utbud på vardagstrav
    • Saknar poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
    Till Unibet Ta del av bonus
    Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
    Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
    Unibet Startsida
    Unibet på Ipad
    Unibet Telefon

    Sammanfattning

    Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

    Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube