Det är via Travronden som vi får läsa det mycket tråkiga beskedet att Jaguar Dreams liv inte gått att rädda.
I lördags syntes han i samband med Speed Race där hästen skadade sig.
Rapporterna från kusken Claes Sjöström var senare att hästen inte kunde stå på benet, men att de hade kontroll för stunden.
I måndags konstaterades dock att Jaguar Dream fått en spricka i skenbenet som tagit sig hela vägen ner till kotan. Efter det togs det tunga beslutet att låta Jaguar Dream vandra upp mot de evigt gröna ängarna.
Tioåringen tävlade under majoriteten av karriären hos Claes Sjöström där även hans främsta meriter togs.
Bland annat slutade han tvåa i E3-finalen och vann lopp som Margaretas Tidiga Unghästserie som fyraåring och Silverdivisionens final under Elitloppshelgen 2021.
Förra hösten flyttades hingsten sedan till Daniel Redén med ett kort äventyr i Frankrike där tioåringen slutade femma i Prix de Bar-le-Duc på Vincennes.
Sista segern tog Jaguar Dream näst senast den 3 maj när han segrade i Supersprint-lopp på Gävle - en prestation som gjorde honom klar för själva Speed Race under Elitloppssöndagen.
- För regi Claes Sjöström sköttes han av Linn Stolt och hos Redén var det Josefine Jenssen som skötte travaren.
Ägare till Jaguar Dream var Björn & Ulla Sjöstrm HB & W.Horse AB.
- Jaguar Dream sprang sammanlagt in 2 975 256 kronor med 16 segrar på 51 starter.

