V75 Eftersnacket Martin Engstrom
Redaktion

Guldvinnaren bjöd på berg-och-dalbana

Gulddivisionen mitten av vintern är sällan något att ha. Idag var det underhållning på hög nivå. Giuseppe Lubrano med Pacific Face såg först ut att ha kört bort sig. Staketkuskarna grymtade åt taktiken. Efteråt stod vi alla och imponerades. Det blev onekligen en berg-och-dalbana.

När Giuseppe Lubrano körde fram med Pacific Face och pressade på mot ledaren Slide So Easy så rynkade man på pannan både en och tre gånger. Vad månde bliva av det här? Tack för deltagandet och färgklicket i loppet, Lubrano. 
Men väl efteråt satt man där... Närmast häpen över prestationen.

Att Pacific Face är stark visste vi om - men på det här sättet? Det är det nog bara Lubrano som visste om. Samspelet mellan kusken och hästen var det som vann loppet. Giuseppe Lubrano litade på Pacific Face som bjöd på en förkrossande Guldseger.

Vinnaren hälsade god natt till konkurrenterna i V75-1

Spår 4 i voltstart är sällan succéspår men för Conrad Luguaer var det perfekt med Night Brodde som tog tillfället i akt när springspårshästarna inte hängde med i matchen. Night Brodde laddade direkt och satt i ledning efter några meter och hälsade sedan god natt till konkurrenterna sista biten.
Night Brodde visade upp en härlig spänst över målgången och vann överlägset.

  • Felix V.M. har med sin tränare Henrik Johansson nu lyckats sluta tvåa på V75 i två av tre senaste starterna. Starkt av tolvåringen tillsammans med sin tränare!

Jörgen Sjunnesson bjöd på storskräll i V75-2 när tvåprocenaren Glimma Blixten bjöds på perfekt resa hela vägen och kunde avgöra över upploppet i ett race som dessvärre blev rena rama galopp-partyt. 

I ett händelserikt V75-4 bjöds vi på underhållning hela vägen där Conrad Luguaer med Ornello såg ut att gå mot en trygg seger in över upploppet. Väl med mindre än 100 meter kvar dök Adrian Kolgjini upp med Eclipse Am som sköt till rejält och kunde med knapp marginal ta sig förbi.
Vinnaren är en Ready Cash-son som onekligen har styrkan i sig men som dessvärre hoppat bort en hel del pengar. I eftermiddag däremot visade han upp rätta sidan och då duger han väldigt bra på V75.

I V75-5 vann den klart starkaste hästen i fältet!

Alhambra Mail är onekligen av det starkare slaget. Att trava först i andraspår i ett högt tempo är inget man gärna gör på Jägersro, men Alhambra Mail hanterade det som ingenting och tuggade sig förbi ledande Velegance över upploppet.

Att tävla med skor runt om har inte varit någon vidare segermelodi för Cargo Door men väl i regidebuten fört Jerry Riordan i V75-6 ledde hästen runt om med Magnus A Djuse i sulkyn.
Favoriten Emilion hade inte alls rytmen eller harmonin med sig och var inte närheten av att strida om det.

Det fick räcka med 41 segerlösa starter i karriären. Väl i V75-7 ikväll stod stjärnorna helt rätt för Taxi Out. 
In mot upploppet såg han slagen ut men där utvändige M.T.Oscar plötsligt galopperade och för en gång skull var det läge för Taxi Out att ta karriärens första seger. Än vackrare var det givetvis att det var på hemmabanan Jägersro.

Gratulerar segrande V75-skötare och hästägare:

  1. Simon Mitman - Firma CatMit
  2. Sven-Erik Andersson - Kristoffer Andersson och Conny Olofsson
  3. Jeanett Johannssen - Team Lubrano AB
  4. Jessy van den Berg - Stall Courant AB
  5. Salvatore Fiore - Camilli Stefano Leopaldo
  6. Iida Rahkonen - Stall Cantab
  7. Lova Levin - Ola Karlsson och Catharina Petersson

Följ Travstugan på Youtube