1 - 5 KENTUCKY RIVER - Rikard N Skoglund
Ja, det är möjligen märkligt enligt majoriteten att jag väljer Kentucky River överst, men jag har verkligen haft en känsla för honom sedan i söndags kväll.
Distansen är helt perfekt för hans del och högst fördelaktigt. Därtill är ju även utgångsläget passande och härifrån har jag svårt att se hur Rikard N Skoglund ska hamna pyrt till.
Kentucky River har varit jättebra i fyra raka starter och i mina ögon är han hästen att slå i Åby Stora Pris!
2 - 11 ÖNAS PRINCE - Per Nordström
Det blev inget riktigt lopp för Önas Prince i Hugo Åbergs och han lämnade nog banan med väldigt mycket sparad energi.
Bakspår tror jag bara kan vara bra för åttaåringen när det nu är tre varv. Jag tror det kommer bita oerhört bra när Per Nordström testar sig framåt till slut och visst kan Önas Prince spurta hem segern!
3 - 1 EPIC KRONOS - Örjan Kihlström
Ja, det blev ju Åby Stora Pris för Epic Kronos och nu är tanken att han ska tävla barfota runt om igen och eventuellt jänkarvagn.
Jag tror inte innerspåret är bra för hans del, utan här är det upp till Örjan Kihlström att ta sig ut i andraspår så tidigt som möjligt.
Det ska bli spännande se femåringen i detta sammanhanget och jag räknar med att Daniel Redén trimmat honom till att göra ett topplopp.

KENTUCKY RIVER
4 - 2 IMMORTAL DOC
RIktigt intressant med kuskbyte på Immortal Doc och det är självaste Björn Goop som sitter upp och som ju brukar stormtrivas i större loppen på Åby.
Femåringen är i väldigt fin form och såg väldigt fin ut i Malmö Stads Pris. Han reser till Mölndal i absolut toppform och visst kan han överraska och vara så pass bra att han strider om slutsegern.
5 - 9 MELLBY JINX - Daniel Wäjersten
Försökte styra hem Åbergs senast men hade inget att ge mot tuffe Don Fanucci Zet. Gjorde ändå en fullgod insats som tvåa.
Liksom Önas Prince är Mellby Jinx en som kommer gå väldigt vasst i spåren och är helt klart en av loppets bästa hästar. Visst kan han vinna loppet, men jag tror nog främst han är ett platsbud.
6 - 12 STARO MACK CROWE - Magnus A Djuse
Med ett framspår hade jag hållit Staro Mack Crowe högt och framförallt som självklar på V75-kupongen. Bold Eagle-sonen är mer stark än snabb och är en av de som gynnas mest av distansen på lördag.
Man får dock ha respekt för utgångsläget och förutom toppinsats så kommer sexåringen behöva en del tur med sig.
7 - 4 DANCER BRODDE - Johan Untersteiner
Väldigt gynnad av utgångsläget då han är väldigt startsnabb och jag skulle tro Johan Untersteiner gör ett rejält försök mot ledningen. Det skulle väl förvåna om Untersteiner sedan väljer köra där. Rygg ledaren hade varit perfekt för att sedan speeda sista biten i extraspåret.
Når Dancer Brodde mot förmodan inte ledningen efter starten så är han väldigt sårbar...

STARO MACK CROWE
8 - 7 VALLATONIAN - Per Oleg Midtfjeld
Kul joker i storloppet som haft en lysande säsong nere på Vincennes. Ska bli intressant se hur han hävdar sig i loppet - men däremot är det ju ett vingligt läge som gör att Villiam-sonen kan hamna pyrt på det.
9 - 10 DUNDEE AS - Mats E Djuse
Maharajah-sonen var mycket positiv senast på Axevalla och borde ha fört fram formen rejält inför det här.
Ska väl dock sägas att han inte riktigt stormtrivs i vinnarcirkeln om man säger så och skulle förvåna mig om han slutar bland de främre.
10 - 3 MACAHAN - Carl Johan Jepson
Haft en fin säsong än så länge i de fem starterna han gjort. Nu ska femåringen testa på att möta det tuffaste motståndet han någonsin mött.
Tror väl inte han riktigt känns aktuell och redo för att strida om det och skulle han nå prisplacering (topp 8) hade det varit mycket bra.
11 - 8 MAIN STAGE - Santtu Raitala
Trist för finska gästen att få stentuffa spår 8 och det kommer bli tufft för nioåringen att kunna ta en bra placering härifrån. Har svarat för fyra väldigt bra lopp på raken och fick senast äntligen ta efterlängtad seger.
De kommer inte springa ifrån honom, men jag tror samtidigt inte han kommer synas långt fram på målfotot...
12 - 6 HARPY - Adrian Kolgjini
Åby vill så klart alltid ha med hemmahäst i Åby Stora Pris och det föll i sista minuterna på Robert Berghs Harpy.
Sexåringen är inbjuden mest för han just är hemmahäst och även fast han trivs över längre distanser så har han inte visat något på ett tag. Kul med Adrian Kolgjini i jollen, men det skulle förvåna mig rejält om Harpy når topp 5.
