För korrekthetens skull ska jag givetvis länka till Niclas Anderssons ledare. Den läses här!
Det var ju även nämnda Travronden som rapporterade om de svikande tittarsiffrorna för det så kallade nya upplägget kring Vinnare V85.
Farfar i gungstolen
Utan att låta alltför butter eller stöddig, men hade verkligen någon väntat sig annat än det?
Hela upplägget gällande lördagarnas tv-sändningar är en som gammal farfar i gungstolen framför tv:n.
Man hade som 15-åring kunnat hälsa på, ut och leva livet och studera. Skaffa sig ett jobb och familj för att som 35-åring kommit tillbaka. Farfar sitter fortsatt kvar i samma kläder, samma gungstol och ser på Hem Till Gården.
En tid som stått still. Det är väl även just det uttrycket man upplever gällande V85 Direkt och allt som hör det till.
Problemet är inte att de som står i studion inte gör sitt jobb. Problemet är att de agerar och låter precis likadant idag som för femton år sedan.
Ett ekorrhjul som fått lov att snurras på egen hand utan underhåll. Tids nog börjar hjulet rosta. Det började det göra för ett gäng år sedan.
Att något nytt måste till är en självklarhet. Travets grej är ständigt att allting är som det alltid ska vara. Vare sig det gäller tävlingskalender till vilka som kör på lördagarna till vilka som står i studion.
Det finns ju en viss charm att bläddra tillbaka femton år i startlistorna. Man kan nästan tro det är startlistor från igår. Vad gäller kuskarna, då.
Det här med nya lördagsupplevelsen blev mest ett ingenting. Nya röster är ett måste.
Bara det att Lars Granqvist varit en del av TV4 i flera, flera år men aldrig lyckats övertalas eller tjatas in i lördagssändningarna är ett underkännande.
Likaså under tiden då skicklige Gusten Dahlin hade avtal med kanalen. Där har vi dessutom två som dels är av rejäl erfarenhet och skicklighet som programledare, men så även som kommentator på plats.
Ska det till expertrollerna så är vi i starkt behov att några som inte har en fot inne i själva sporten. Som inte varit kusk, tränare eller har samröre till något aktivt stall.
Det hade nämligen varit högst tacksamt med experter som inte är rädda för att tycka till utan att känna att de "bränner broar".
Sådant påverkar idag diskussionsforumet i sändningarna. Som väl är stort sett noll idag.
Jag är medveten om att det är lätt för mig att sitta här och tycka, men det här med alarmerande artiklar om svikande tittarsiffror får en att fnissa till.
Det är ju ett ekorrhjul som rullat alldeles för länge. Klart det måste stannas och ses över. Helst igår.


