V75 Eftersnacket Martin Engstrom
Redaktion

Absoluta favoriten med ny show

Han skämmer minsann bort oss numera, den monstruösa Very Kronos. Idag visade han upp sig med ännu en show och intrycket är ju något alldeles extra.

Jag har verkligen kärat ner mig i Very Kronos. Verkligen ALLT han gör och är tillför travsporten. Han är både en färgklick och en sportslig höjdpunkt. Precis en sådan som blir affischnamn och absolut superstjärna. En som inte "växer på träd".
Idag hade han en ny show med polaren Erik Adielsson i sulkyn och det är bara att buga och bocka åt arbetet som Svante och Mia Båth gjort med hästen.

  • Disco Volante är en disco-prisse över korta distansen men så fort det blir längre än 1 640 meter blir det inte så kul längre.

Reser man långt betyder det ofta att det ska vara "klart". Man reser sällan onödigt långt i travet och därav fångar det intresse. 

I V75-1 var det onekligen så när ynglingen i sammanhanget, Axel Ruda, svarade för lysande avslutning och spurtade hem segern för Bergsåker-tränaren Pär Landin.
Körde gjorde Magnus A Djuse och bakom tar vi även med tvåan Astronazente Zac som gjorde en väldigt bra insats!

  • Pär Ländin reste långt med Formula One-sonen Axel Ruda. Han gjorde det som både tränare och ägare och det gjordes inte förgäves.
    Glädjande att en tränare nu har lång hemresa med leende på läpparna. Det händer inte i överflöd i den här sporten.
  • Visst innehöll loppet även en del besvikelser. Redneck Woodland från ledningen höll inte alls och inte heller Spartak Face trots att denne fick perfekt resa hela vägen. Sweetman fick ingen tur ute i spåren och blir åter en "nästagångare.

Det blev körning som bara den i V75-2 och för oss från sidan blev det en sevärd tillställning där avslutningsvis Alhambra Mail med Carl Johan Jepson var starkast. Stoet fick följa med perfekt i rygg på Kantens Rose längs vägen och tackade för detta genom att avgöra starkt över upploppet.

Björn Goop fick en perfekt resa med Beauty Wind i V75-3 som över upploppet var klart bäst i fältet. Favoriten Digital Races satt tidigt i ledning och såg ut att ha bra kontroll på övriga, men där hästen med halvvarvet kvar såg ut att tappa all kraft och sjönk bak i fältet.

  • King Schermer fick onekligen ingenting serverat i loppet utan fick stå för ett oerhört grovjobb hela vägen, men höll starkt till slut ändå. Starkt!

Peter Ingves visste minsann vad han satt upp bakom i V75-4 och körde väldigt resolut och modigt!

Ingves styrde riktigt skickligt med Ol Dono Lengai som plötsligt med cirka 1 300 meter kvar avancerade och lyckades runda fältet fram till ledning med varvet kvar. Därifrån kunde Ingves sedan ha full kontroll på konkurrenterna och där storfavoriten Behind Bars aldrig riktigt hade någon chans om segern.

Carl Johan Jepson med Beartime körde sig mot ledning i V75-6 men hade inga bekymmer att släppa förbi favoriten Speedy Tilly och fick en perfekt resa hela vägen. Jepson kunde sedan över upploppets början koppla grepp om loppet och vann tätt före en fint avslutande Kick the Dust Ås.
Helena Edlund som tränar Beartime har verkligen gjort ett kanonarbete med vinnaren!

Stall Robert Bergh hade inte haft någon riktig lycka under tävlingsdagen, men avslutade i bästa stil med Vikens High Yield som gjorde ett strålande jobb i V75-7 där vi ser upp med Zio Tom Jet till nästa start.

Stort grattis segrande V75-skötare:

  1. Pär Ländin (Axel Ruda)
  2. Salvatore Fiore (Alhambra Mail)
  3. Sofia Hansson (Beauty Wind)
  4. Elisa Hanikirch (Ol Dono Lengai)
  5. Mia Båth (Very Kronos)
  6. Helena Edlund (Beartime)
  7. My Hedberg (Vikens High Yield)
Följ Travstugan på Youtube