VARDAGSKOLLEN: Kallblodsstjärna på V86 » 12 okt. | Nyhet -…
  • Hem
  • VARDAGSKOLLEN: Kallblodsstjärna på V86
Tangen haap
Nyheter

VARDAGSKOLLEN: Kallblodsstjärna på V86

12 oktober 2020

Vi är redan i mitten av oktober månad och den här veckan är det Bergsåker som får dela V86-omgången med Solvalla. Bland annat startar kallblodsstjärnan Tangen Haap. Här är lite av veckans måsten!

MÅNDAG

SOLÄNGET - SAXBANA

I lopp 3 startar Soul Tan (Rikard N Skoglund) mot Kapten Kidd (Kenth Åkerlund) och Order By Box (Sofia Frilén).

I Hästägarekannan startar On Track He's Black (Nicklas Westerholm) mot Zorro Swing (Jens Eriksson) och Doctor Dozey Zenz (Mathias Andersson).

ENGHIEN, FRANKRIKE

I Prix des Gobelins startar svensktränade Juvels Boy (Sidney van den Brande), Say That Again (PIerre Vercryusse) och Speedy Face (David Locqueneux) I loppet startar även Martin de Bos (Franck Nivard) och segerstaplaren Valzer di Poggio (Nicolas Bazire).

FÄRJESTAD - V64

Björn Goop startar Anthara Bi som i V64-1 möter Enzo Am (Per Nilsson) och Ottens Dibaba (Magnus Jakobsson).

I V64-6 är Zenzero Jet (Kenneth Haugstad) utselad och ställs här mot Wir Ideal (Björn Goop) och Milord (Carl Johan Jepson).

TISDAG

ÅMÅL - LUNCHEN

I lopp 3 startar V75-tran Kadabra Bolets (Hans Crebas) mot Leica Håleryd (André Eklundh) och Veritas Grif (Carl Johan Jepson).

Dats So Cool (Carl Johan Jepson) regidebuterar för Eric Martinsson i lopp 4 mot Höwings Venus (Carto Antonsen) och Metoria (Nathalie Blom).

ESKILSTUNA - SAXBANA

Per Lennartsson startar Young King i lopp 7 som ställs mot Get Ready On Tour (Ulf Ohlsson) och Toreador (Svante Ericsson).

Farlander Am

V75-vinnaren fFarlander Am startar på Jägersro på tisdagen

JÄGERSRO - V64

Darah Bibo (Peter Untersteiner) startar i V64-1 från framspår mot Redneck Woodland (Lutfi Kolgjini) och Gigant Coger (Fredrik Persson).

Treåringstoppen med 50 000 kr i förstapris innehåller A Good Point (Kevin Oscarsson) mot Hulken Sisu (Victor Rosleff) och Eye On The Hill (Peter Untersteiner).

Johan Svensson startar dubbla V75-vinnaren Farlander Am i snabblopp mot Tengil Face (Lutfi Kolgjini) och Randemar R.D. (Peter Untersteiner).

Hitman River (Conrad Luguaer), som ifjol vann fem av sex lopp, årsdebuterar i V64-6 och gör det mot M.T.Oscar (Ken Ecce) och segerrika Nanetta Hill (Joakim Lövgren)

ONSDAG

BJERKE, NORGE

I Pyewackets lopp startar Montdore (Tom Horpestad) mot Allaway G.T. (Erlend Rennesvik) och Longcat Hanover (Vidar Hop).

BERGSÅKER OCH SOLVALLA - INFÖR V86

I lopp 4 på Bergsåker tävlar treåriga stona om 50 000 kr i förstapris med bland andra Her Majesty Mearas (Daniel Wäjersten) mot Crevisse (Mats E Djuse).

I lopp 2 på Solvalla startar Sparkling Diamond (Åke Lindblom) och P.S.Felix (Kim Eriksson) som båda har tre raka segrar.

BERGSÅKER/SOLVALLA - V86

Tangen Haap (Björn Karlsson) startar i Paul Oscarssons minneslopp mot Art Kjarvald (Oskar Kylin Blom) och Tekno Eld (Ulf Ohlsson) med 60 000 kr i förstapris.

I V86-6 startar miljonärskan Vichy Grif (André Eklundh) mot Night Brodde (Conrad Luguaer) och Urban Kronos (Örjan Kihlström) över kort distans.

Hemisphere (Örjan Kihlström) kan ta femte segern i sin elfte start i V86-8 mot bland andra Bombus Jet (Björn Goop) och Twigs Honor (Erik Adielsson).

Volocity

Volocity de Vie regidebuterar för ny tränare på Åby!

TORSDAG

KALMAR - LUNCHEN

Thomas Uhrberg startar Jumeirah Boko i lopp 4 och gör det mot Global Bergkamp (Stefan Persson) och Bear a Perfection (Kevin Oscarsson).

Secret Mission (Henriette Larsen) gör karriärens 90:e start i P21-lopp mot Thought Hanover (Jim Oscarsson)och Maharania Jons (Micael Stjernström).

ÅBY - SAXBANA

Över 2 640 meter startar Love Håleryd (Johan Untersteiner) mot Frodo S. (Björn Goop) och O'Man Flax (Carl Johan Jepson).

Opulent Tile (Paul Robertsson) kan ta tredje raka segern i lopp 7 mot Explosive Class (Johan Untersteiner) och Un Mec d'Or (Björn Goop).

I P21-lopp regidebuterar Volocity de Vie (Kaj Widell) för Leif Långström mot bland andra J.J. (Carlos Söderström).

ÖSTERSUND - V64

Night Rhythm regidebuterar för Roger Nilsson i V64-1 mot Cobourg Hanover (Magnus A Djuse) och Buzzer Bearter (Per Linderoth).

Med 100 000 kr i förstapris startar Oppgårdsdrängen (Mats E Djuse) i Herjas Minne mot Finseth Faksen (Per Oleg Midtfjeld) och Guli Em (Jan-Olov Persson).

I Bertil Bäckmanns Minne startar Ängsborken (Jimmy Jonsson) mot B.W.Rune (Jan-Olov Persson) och Lukas Rauen (Magnus A Djuse).

Dela inlägg

Kommentera