MÅNDAG
CAEN, FRANKRIKE
Tomas Malmqvist-tränade Icelander (David Thomain) startar i Prix de Littry med 8 100 euro i förstapris.
MANTORP - MED V64
V75-härdade McGarret (Mikael J Andersson) startar i V64-3 mot Astronascente Zac (Björn Goop) och Cobbys Nana (Jorma Kontio).
Oskar J Andersson selar ut och kör One Kind of Art i V64-5 mot Fossens Wally (Magnus Jakobsson) och Solkattens Ferrari (Carl Johan Jepson).
TISDAG
KALMAR - LUNCHEN
Zacapa Grim (Stefan Persson) syns i lopp 4 mot Dornoch Am (Christoffer Eriksson) och Spartak Face (Marc Elias).
Bold Eagle-löftet Kilmister Boko (Conrad Luguaer) syns i lopp 8 mot Galla di Quattro (Stefan Persson) och Thai Lannister (Johan Untersteiner).
AXEVALLA - SAXBANA
Furious Francis (Carl Johan Jepson) startar i lopp 5 mot Ghazi B.R. (Björn Goop) och Island Life (Rikard N Skoglund).
VINCENNES, FRANKRIKE
Stall Malmqvist selar ut Iron Jet (David Thomain) till Prix Tucana mot Anders Lindqvist-duon Idole Bellot (Jonathan Vanmeerbeck) och Iria Jive (Jéremy Condette) med 19 800 euro i förstapris.
Malmqvist-tränade Invictus Madiba (Franck Nivard) startar i Prix de Faulquemont med 31 500 euro i förstapris.
BJERKE, NORGE
Kallblodsstjärnan Lome Brage (Erlend Rennesvik) startar i Jahn Pirils lopp mot Ulsrud Tea (Svein Ove Wassberg) och Ingbest (Frode Hamre).
Heavy Sound möter Double Exposure!
ESKILSTUNA - MED V64
Martin P Djuse-sexåringen Forcement (Magnus A Djuse) startar i V64-5 mot Titan Yoda (Ulf Ohlsson) och Tullibardine Boe (Per Lennartsson).
Indy Lane (Jorma Kontio) avslutar kvällen i V64-6 över medeldistansen mot Bon Ego (Mats E Djuse) och Deede Star (Claes Sjöström).
ONSDAG
CHARLOTTENLUND, DANMARK
I Want It All (Jeppe Juel) startar med tre raka segrar i lopp 6 mot Maroma Wibb (Birger Jörgensen) som senast var favorit på V64.
CHARTRES, FRANKRIKE
Nicklas Westerholm har anmält Kalashnikov till Prix Le Triangle a Mainvilliers med 10 250 euro i förstapris.
SOLVALLA - INFÖR V86
Scarlet Knights lopp på Solvalla med 100 000 kr i förstapris körs som lopp 2.
Här startar Mi Ma Ohrtus (Rikard N Skoglund) mot Afish (Kim Moberg) och Asteroid (Erik Adielsson).
Global Undecided (Jennifer Persson) debuterar i monté i lopp 5 mot Star Advisor Joli (Iina Aho) och Sign Me Up Too (Emilia Leo).
BJERKE/SOLVALLA - med V86
Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) årsdebuterar i V86-1 mot Kicking Classic (Kristian Malmin) och Pebbe Simoni (Gunnar Austevoll).
Sofies Case (Ulf Ohlsson) med fem raka segrar startar i V86-2 mot stallkamraten Fascination D.K. (Erik Adielsson) och Cactus (Örjan Kihlström).
Boston Wise L. (Per Lennartsson) återser vi i 'Harpers Nästa' mot Alone (Örjan Kihlström) och Zephyr Kronos (Ulf Ohlsson).
I V86-7 kan Sam The Man (Magnus T Gundersen) ta sjätte raka segern och där han ställs mot Alpha Scarlet R.R. (Kristian Malmin) och Pantani (Per Oleg MIdtfjeld).
Meadow Roads lopp med 100 000 kr i förstapris avslutar kvällen med Double Exposure (Örjan Kihlström) mot Heavy Sound (Kenneth Haugstad) och Seismic Wave (Claes Sjöström).
Tae Kwon Deo syns under Gentlemannadagen
TORSDAG
BERGSÅKER - 100 % MONTÉ
Weekend Fun (Jonathan Carré) startar i Långa Loppet mot Donners Am (Jenni H Åsberg) och Perfect Dynamite (Jenny A Björk).
I lopp 4 startar Don Viking (Lena Fritz) mot B.W.Sture (Jonathan Carré) och Tand Kraft (Sofia Adolfsson).
ÅBY - BREDDLOPP
Mily (Dwight Pieters) startar i lopp 7 mot Dokonjo (Mikael Å Linderoth) och Im Your Captain (Simon Helm).
JÄGERSRO - GENTLEMANNADAGEN
I lopp 1 körs uttagningslopp till Breeders Course.
Aquarius Face (Lutfi Kolgjini) tävlar om 100 000 kr i förstapris mot Carloforte Font (Rick Ebbinge) och Larry Wood (Joakim Lövgren).
V75-bekante M.T.Oscar (Ken Ecce) startar i V64-1 mot Awesome Kronos (Johan Untersteiner) och Toto Barosso (Peter Untersteiner).
Zizou (Henna Halme) startar i Majstayern mot Arnie Express (Conrad Luguaer) och Tony Afrika (Adrian Kolgjini).