Kandidaterna till Hästgalan » 13 jan. | Nyhet - Travstugan.se
  • Home
  • Kandidaterna till Hästgalan
Conradsrdluvaml 1Artikelbild 1280
News

Kandidaterna till Hästgalan

13 januari 2020

På Stockholm Waterfront genomförs årets hästgala 7 februari. 2019 års utropstecken ska hedras och nu är nomineringarna klara.

Fjolårets utropstecken hedras 7 februari på Stockholm Waterfront. Till hästgalan ska bland annat årets tränare, kusk och äldre prisas.
Daniel Redén är både nominerad till årets tränare och har även Diana Zet nominerad som årets treåring, Conrads Rödluva till årets fyraåring samt årets sto.

Till kategorin 'Årets häst' går det att rösta på sin favorit - gör det här!
Nominerade till årets häst 2019 är Readly Express, Activated, Attraversiamo och Propulsion!

Här är nomineringarna till årets hästgala:

ÅRETS KUSK

  • BJÖRN GOOP (Färjestad)
  • CARL JOHAN JEPSON (Färjestad)
  • ÖRJAN KIHLSTRÖM (Solvalla)
  • ULF OHLSSON (Solvalla)

ÅRETS TRÄNARE

  • ROBERT BERGH (Åby)
  • TIMO NURMOS (Solvalla)
  • DANIEL REDÉN (Solvalla)
  • FREDRIK WALLIN (Gävle)

ÅRETS TVÅÅRING

  • REVELATION (Tränare: Per Nordström, Jägersro)
    Vinnare av Svensk Uppfödningslöpning
  • SAYONARA (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)
    Vinnare av Svampen.
  • GLOBAL BADMAN (Tränare: Daniel Wäjersten, Bergsåker)
    Vinnare av Breeders' Crown samt tredjeplats i Svensk Uppfödingslöpning
  • ARMANI DEGATO (Tränare: Svante Båth, Solvalla)
    Tvåa i Svensk Uppfödningslöpning

ÅRETS TREÅRING

  • POWER (Tränare: Robert Bergh, Åby)
    Vinnare av Kriteriet och Nahars lopp
  • AETOS KRONOS (Tränare: Jerry Riordan, Halmstad)
    Vinnare av Treåringseliten och båda E3-finalerna.
  • BROTHER BILL (Tränare: Timo Nurmos, Solvalla)
    Vinnare av Breeders' Crown och tvåa i Kriteriet.
  • DIANA ZET (Tränare: Daniel Redén, Solvalla)
    Vinnare av Oaks

ÅRETS FYRAÅRING

  • ACTIVATED (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)
    Vinnare av Drottning Silvias pokal och Stochampionatet
  • ATTRAVERSIAMO (Tränare: Svante Båth, Solvalla)
    Vinnare av Travderbyt och Prix Readly Express.
  • CAMPO BAHIA (Tränare: Conrad Lugauer, Jägersro)
    Vinnare av Kungapokalen
  • CONRADS RÖDLUVA (Tränare: Daniel Redén, Solvalla)
    Vinnare av Breeders' Crown och tvåa i Derbystoet.

ÅRETS ÄLDRE

  • MAKETHEMARK (Tränare: Petri Salmela, Boden)
    Vinnare av St Michel Ajo, tvåa i Åby Stora Pris och trea i Elitloppet.
  • MILLIONDOLLARRHYME (Tränare: Fredrik B Larsson, Solvalla)
    Vinnare av SM, Silverdivisionens final och tvåa i Jubileumspokalen.
  • READLY EXPRESS (Tränare: Timo Nurmos, Solvalla)
    Vinnare av Prix de France, Finlandia-Ajo och Criterium de Vitesse.
  • WHO’S WHO (Tränare: Pasi Aikio, Solvalla)
    Vinnare av Jubileumspokalen och Icelands lopp.

ÅRETS STO

  • ACTIVATED (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)
    Se ovan.
  • CONRADS RÖDLUVA (Tränare: Daniel Redén, Solvalla)
    Se ovan.
  • RACING BRODDA (Tränare: Mattias Djuse, Solvalla)
    Vinnare av Derbystoet och tvåa i Stochampionatet.
  • SAYONARA (Tränare: Fredrik Wallin, Gävle)
    Vinnare av Svampen.

ÅRETS KALLBLOD

  • BJÖRS FREJ (Tränare: Annelie Lagergren, Bollnäs)
    Vinnare av Svenskt Mästerskap.
  • B.W.RUNE (Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren)
    Tvåa i norska Derbyt.
  • BÄCKLÖS URIEL (Tränare: Nicklas Blom, Gävle)
    Vinnare av Kallblodskriterium.
  • GULI ANNA (Tränare: Stefan Johansson, Umåker)
    Vinnare av Kriteriestoet

ÅRETS KOMET

  • MATS E DJUSE (Östersund)
  • VICTOR ROSLEFF (Halmstad)
  • HENNA HALME (Åby)
  • ERICA GULDHAG (Skellefteå)
Share post

Comment