HELGKOLLEN: Stjärnan åter i mastiga International! » 29 apr. | Nyhet…
  • Hem
  • HELGKOLLEN: Stjärnan åter i mastiga International!
Moni Viking
Nyheter

HELGKOLLEN: Stjärnan åter i mastiga International!

29 april 2021

Från helgen har vi fina tävlingar inte minst på Örebrotravet där bland andra Moni Viking är tillbaka i mastiga Orebro International!

FREDAG

SOLVALLA - MED V65

James Gonzales (Jorma Kontio), som vann 5 av 11 ifjol, årsdebuterar i V65-1 mot Activist (Örjan Kihlström).

I V65-2 startar obesegrade Oskar of Sand (Ulf Ohlsson) som siktas mot sin femte seger.

V75-vinnaren Jaguar Dream (Claes Sjöström) selas ut till V65-5 mot årsdebuterande Gerry (Örjan Kihlström) och Nobel Amok (Robert Bergh).

CHARLOTTENLUND, DANMARK

I lopp 5 årsdebuterar V75-duon Andre Ward (Flemming Jensen) och Staro McMillan (Steen Juul).

Danska stoderbyvinnaren, Eenymeenyminymoe (Flemming Jensen), startar i lopp 6 mot Exclusive Laser (Steen Juul) och Taste of Diamonds (Kasper K Andersen).

KALMAR - MED V64

Stoderby-sexan Mahma Lane (Peter Untersteiner) startar med lopp i kroppen i V64-1 mot Bring Me Money (Stefan Persson) och Hall of Am (Magnus A Djuse).

I Mack Lobells lopp är Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini) tillbaka och ställs mot Gareth Boko (Magnus A Djuse) och Generaal Bianco (Peter Untersteiner)

Tae Kwon Deo

Tae Kwon Deo är tillbaka och årsdebuterar i Kalmar!

LÖRDAG

BERGEN, NORGE

I lopp 9 startar Gigant Invalley (Gunnar Austevoll) mot Always On Time (Tom Erik Solberg) och Deep Sea Dream (Dag-Sveinung Dalen).

Ulsrud Tea (Svein Ove Wassberg) startar i avslutande lopp 10 mot Brenne Banker (Åsbjörn Tengsareid) och Stumne Fyr (Eirik Höitomt).

BIRI, NORGE

I lopp 3 startar svenskbekante Brake Cooling (Geir V Gundersen) över 1 600 meter mot Ramona's Fighter (Jörn Morten Kvikstad).

ÖREBRO - med V75

I lopp 3 körs Stoeliten där Racing Brodda (Rikard N Skoglund) startar mot Diana Zet (Örjan Kihlström) och Miracle Tile (Erik Adielsson).

I V75-2 årsdebuterar Seismic Wave (Björn Goop) mot Deep Pockets (Rickard Svanstedt) och Ubiquarian Face (Adrian Kolgjini).

Sorbet (Örjan Kihlström) startar i Gulddivisionen över kort distans mot Evaluate (Björn Goop) och Very Kronos (Erik Adielsson).

Avslutande V75-7 är Orebro International där Moni Viking (Björn Goop) är tillbaka mot Coin Perdu (Erik Adielsson) och Ivory di Quattro (Rikard N Skoglund).

SOLÄNGET - med V65

Tekno Viking (Mats E Djuse) siktar mot fjärde raka segern i V65-3 mot Fräcke Prins (Patrick Wickman) och Sundbo Komet (Robert Skoglund).

Robert Dunder årsdebuterar Even's Cool Boy i V65-5 mot Malkin (Hanna Forslin) och Rossi Palema (Mats E Djuse).

Sorbet

Sorbet startar i Gulddivisionen på lördagen!

SÖNDAG

ARGENTAN, FRANKRIKE

I Prix Quaker Jet är förstapriset 10 800 euro med svenskhästarna Burning Man (Joan Melis Macias), Havbergs Knight (Simon Rousselle) och U.R.Amazing (Cedric Parys) till start.

I Critérium de Vitesse de Basse-Normandie startar Wild Love (Alexis Prat) mot Billie de Montfort (Gabriele Gelormini) och Etonnant (Anthony Barrier) med 40 500 euro i förstapris.

SKIVE, DANMARK - MUSKETERDAGEN

Flemming Jensen startar med segerrike Emoji i Lord Valentines Minneslopp mot Express A P (Rene Kjaer) och Enjoy The Game (Steen Juul).

I Frosty Hanovers Minneslopp startar Fonseca (Birger Jörgensen) med fem raka segrar mot Fossa (Steen Juul) och Kilimanjaro (Robin Bakker)

I Jubileumspokalen startar Rushmore Face (Bo Westergaard) mot Ids Boko (Robin Bakker), Speedy Face (Wilhelm Paal) och Tycoon Conway Hall (Flemming Jensen).

VAGGERYD - MED GS75

I GS75-1 inleder Don Cash (Adrian Kolgjini) mot I'm A Believer (Kim Eriksson) och Spartak Face (Marc Elias).

Anders Svanstedt startar med Cash And Carry i GS75-5 mot Go Peppergirl (Victor Rosleff) och Coumba (Simon Helm).

Payet D.E. (Hanna Lähdekorpi) avslutar dagen i GS75-7 mot Bag's Simoni (Henna Halme) och Infinitus (Tyler Mifsud).

Dela inlägg

Kommentera