HELGKOLLEN: SM-helg med italienskt avslut » 8 okt. | Nyhet -…
  • Hem
  • HELGKOLLEN: SM-helg med italienskt avslut
Mellby Free
Nyheter

HELGKOLLEN: SM-helg med italienskt avslut

8 oktober 2020

Vi går in i en jättefin travhelg med SM-dag på Åby och en söndag som bland annat bjuder på italienskt inslag!

FREDAG

SOLVALLA - LUNCHEN

Petter Lundberg startar sin segerrike Inge B.Svärlig som i lopp 4 möter Ready Doc (Jörgen S Eriksson).

Daniel Olsson får möjligheten att köra Everest Sisu som i lopp 6 möter Got to Dash (Ulf Ohlsson) och Mellby Ess (Petter Lundberg).

UMÅKER - SAXBANA

I lopp 3 körs första försöket i Umåkermästaren där miljonärer som Hesiod (Per Linderoth) och Selmer I.H. (Samu Sundqvist) startar.
I tredje försöket i Umåkermästaren, lopp 6, startar bland andra S.G.Charpentier (Mats E Djuse) och Pontiac S.W. (Nicklas Westerholm).

ROMME - V64

Elegant Ima (Magnus Teien Gundersen) är tillbaka och startar i treåringslopp med 100 000 kr i förstapris. Bland konkurrenterna syns Boston Wise L. (Per Lennartsson) och Clockwork (Ulf Eriksson).

Hill Street (Ulf Ohlsson) syns i femåringsloppet mot Inti Boko (Mika Forss) och Alone (Örjan Kihlström).

I Bernth Martinssons lopp startar Åsrud Vilja (Örjan Kihlström) mot Lome Storm (Per Lennartsson) och Moddson (Rikard N Skoglund).

Efter två månaders uppehåll startar Van Gogh Z.S. (Per Lennartsson) i V64-5 mot Lyx Håleryd (Rikard N Skoglund) och Valle E.W. (Oskar J Andersson).

VINCENNES, FRANKRIKE

I Prix Bohemia startar Holy Water (Adrien Lamy) mot Amelie Grif (Yoann Lebourgeois) över 2 100 meter.

Very Kronos

Very Kronos startar i Svenskt Mästerskap 2020!

LÖRDAG

BIRI, NORGE

I femåringslopp för kallblod startar Våler Nikolai (Öystein Tjomsland) mot Reime Kongen (Kristian Malmin) och Alma Prins (Jomar Blekkan).

TURKU, FINLAND

I Avoin Auran Ajo startar Grainfield Aiden (Esa Holopainen) mot Hotshot Luca (Pekka Korpi) och Don Williams (Ari Moilanen) med 7 000 euro i förstapris.

Jorma Kontio kör Religious i Fabritius Memorial med 10 000 euro i förstapris. Bland konkurrenterna syns Majestic Man (Hannu Torvinen) och Tito C.A. (Olli Koivunen).

Med 30 000 euro i förstapris startar Smedheim Solan (Tapio Perttunen) mot Eld Rask (Jukka Torvinen), Evartti (Santtu Raitala) och Don Viking (Hannu Torvinen).

ÅBY - INFÖR V75

I montéryttar-SM disciplin-debuterar Gretzky Boko (Emilia Leo) mot Pax (Jonathan Carré) och Quite A Quality (Tova Bengtsson).

Unoicsdue Gnafa' (Björn Goop) startar över korta distansen mot Southwind Queen (Johan Untersteiner) och Raket Brodde (Christoffer Eriksson).

ÅBY - V75

Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) startar som favorit i sto-SM mot Mellby Free (Björn Goop) och Activated (Carl Johan Jepson) med 500 000 kr i förstapris.

Monté-SM körs i V75-3 med bland andra Baron Gift (Josefine Ivehag), Rajesh Face (Sofia Adolfsson) och Pastore Bob (Lina Lähdekorpi) med 250 000 kr i förstpris.

Svenskt Mästerskap 2020 med 500 000 kr i förstapris körs i V75-7 med Very Kronos (Erik Adielsson) mot Who's Who (Örjan Kihlström) och Cyber Lane (Johan Untersteiner).

Sauveur

Sauveur gör comeback på söndagen!

SÖNDAG

RÄTTVIK - GS75

Selfie Brodde (Jenni H Åsberg) startar i GS75-3 mot Allez Allez (Christina A Hande) och Framante (Linda S Hedström).

I GS75-5 möts segerglada Gott Klirr (Mats E Djuse) och U.R.Faxe (Rikard N Skoglund) där även Brenne Järven (Magnus A Djuse) gör sin 70:e start i karriären.

Miljonärerna Coin Perdu (Erik Adielsson) och Sauveur (Mercedes Balogh) comebackar i GS75-7 där Super Zantos (Ante Lisell) gör sin 193:e start i karriären.

CHARLOTTENLUND, DANMARK - KRITERIEFINALER

I lopp 5 startar Bandit Brick (Jeppe Juel) mot Slide So Easy (Flemming Jensen) och Commit Boom Bay (Steen Juul) över 2 000 meter.

I Trav Kriterium startar Fossa (Steen Juul) mot First Blood (Birger Jörgensen) och Fetlock Joint (Thomas Uhrberg).
I sto-kriteium startar Fascination D.K. (Jeppe Juel) mot Friday (Flemming Jensen) och Fearless To Heaven (Christian Lindhardt).

Jörgen Sjunnesson kör som vanligt Inertial som i lopp 8 startar mot Andre Ward (Flemming Jensen) och Zaffiro Jet (Bo Westergaard).

AGEN-LA GARENNE, FRANKRIKE

I Prix Jean Dumonch startar järnstoet Billie de Montfort (Gabriele Gelormini) mot Bugsy Malone (Yoann Lebourgeois) och Beppe Am (Franck Marty) med 58 500 euro i förstapris.

CAPANELLE, ITALIEN

I italienska derbyt startar Nurmos-tränade Bolero Gar (Antonio di Nardo) mot Bubble Effe (Örjan Kihlström) mot Babirussa Jet (Björn Goop).

I stoderbyt startar Balsamine Font (Björn Goop) mot Bahamia (Alessandro Gocciadoro) och Blue di Girifalco (Örjan Kihlström).

Dela inlägg

Kommentera