• Hem
  • Fältet klart för Jubileumspokalen
San Moteur
Nyheter

Fältet klart för Jubileumspokalen

11 augusti 2022

Nästa onsdag är det dags för ny upplaga av högklassiga Jubileumspokalen. På förmiddagen släpptes fältet, med bland andra San Moteur!

Jubileumspokalen har senaste åren bjudits oss på några ruggiga vinnare så som Nuncio (2016), Readly Express (2017) och fjolårets Aetos Kronos.
Nästa onsdag avgörs årets upplaga av femåringsloppet.

Victory Tillys lopp-vinnaren San Moteur kommer strida mot Gulddivisionen-vinnaren Global Badman och Hugo Åbergs-trean Önas Prince.

Jubileumspokalen körs över 2 140 m/auto med 1 500 000 kronor i förstapris.

Jubileumspokalen 2022:

häst - tränare:

  • Bubble Effe - Alessando Gocciadoro
  • Chestnut Hill - Stefan Melander
  • Chiru - Timo Nurmos
  • Cicero T.G. - Geir V Gundersen
  • Global Badman - Daniel Wäjersten
  • Hipster Am - Stefan P Pettersson
  • Mister Hercules - Daniel Redén
  • Readly Lavec - Oskar J Andersson
  • San Moteur - Björn Goop
  • Önas Prince - Per Nordström

Annat stort lopp under kvällen är Prix Maharajah, sto-EM. Med svenska färger startar Honey Mearas, Racing Brodda och Sayonara.

Från franskt håll startar Heliade du Goutier som ifjol bland annat slutade fyra i Europaderbyt och som i år segrade i Stoeliten under Elitloppshelgen.
Fjolårsvinnaren Miracle Tile syns även i fältet.

Noterbart är även att Namanga Bo startar. Stoet var anmäld till fjolårets upplaga, men där hon anlände försent till obligatoriska övervakningsstallet och tvångsströks.

EM-loppet körs över 2 140 meter/auto med 1 000 000 kronor till vinnaren.

Sto-EM

häst - tränare

  • Chicharita - Timo Nurmos (Finland)
  • Eenymeenyminymoe - Flemming Jensen (Danmark)
  • Heliade du Goutier - Sébastien Guarato (Frankrike)
  • Her Royal Highness - Tiina Poikolainen (Finland)
  • Honey Mearas - Daniel Redén (Sverige)
  • Kali Smart - Adrian Kolgjini (Nederländerna)
  • Miracle Tile - Kristian Malmin (Norge)
  • Miss Pepper - Rune Flaskerud (Norge)
  • Namanga Bo - Rick Ebbinge (Tyskland)
  • Racing Brodda - Mattias Djuse (Sverige)
  • Sayonara - Fredrik Wallin (Sverige)
  • Zeudi AMG - Alessandro Gocciadoro (Italien)

Fullständiga anmälningslistor för kvällen kan ni se här!